ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΟΛΕΪ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Αποτελέσματα Ακαδημίας Βόλεϊ Αγοριών 29-30/01

Με 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες συνέχισαν τα τμήματα της Ακαδημίας Βόλεϊ Αγοριών της ΑΕΚ το διήμερο 29-30/01.

Η Κ21 επικράτησε με 3-0 σετ των Αμπελοκήπων για την 14η και τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ και κατέκτησε και τυπικά την 1η θέση! Οι νεαροί αθλητές του «Δικεφάλου» σημείωσαν 11 νίκες και 1 μόλις ήττα και στρέφουν την προσοχή τους στο Final Four, όπου θα αντιμετωπίσουν στον Ημιτελικό τον Παναθηναϊκό ΑΟ που κατετάγη 4ος. Στον άλλο ημιτελικό θα κοντραριστούν ο Πανερυθραϊκός με τον Φοίβο Μελισσίων. Οι ημερομηνίες και το γήπεδο των αγώνων θα γίνουν γνωστά τις επόμενες ημέρες.

Ομοίως, η Κ18 πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ εκτός έδρας κόντρα στον ΟΠΕ Χαλκίδας για την 12η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΠΑΑΑ και «κλείδωσαν» και μαθηματικά την πρόκρισή τους στο Final Four. Οι «κιτρινόμαυροι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, ανέτρεψαν την κατάσταση και προσπέρασαν στη βαθμολογία τον αντίπαλό τους, ανεβαίνοντας στην 3η θέση, ενώ έχουν και παιχνίδι λιγότερο.

Τέλος, η Κ14 επιβλήθηκε με 3-1 σετ των Νέων Βύρωνα και επέκτειναν το απόλυτό τους στο «5×5».

ΑΕ Αμπελοκήπων – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 12-25, 19-25, 06-25.