ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ασταμάτητη ΑΕΚΑΡΑ, 6-4 τον Παναθηναϊκό!

Την 10η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στη Futsal Super League σημείωσε η ΑΕΚ που επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού εκτός έδρας με 6-4. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στο “τριφύλλι”, έκαναν το “10×10” και παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο τα έδωσαν όλα. Η “Ένωση” τελευταία αγωνιστική δεν έχει υποχρέωση, καθώς η Ολυμπιάδα έχει αποχωρήσει από το Πρωτάθλημα και πλέον αναμένει τα Προημιτελικά στη Φάση των Play Off.

Mόλις στο 5′ ο Ταρνανίδης άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ από πλάγια θέση. Στα επόμενα 3′ ακολούθησε ένα πραγματικό σόου από τον Ντάτη που με 2 πανέμορφα τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο κλειστό της Πολιτείας και με τον Σκουτέλη σημείωσε και τέταρτο τέρμα, με τους παίκτες του Γιάννη Ζιάβα να πανηγυρίζουν έντονα και τα τέσσερα γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, οι “πράσινοι” αντέδρασαν και με 3 γκολ από το 24′ έως το 29′ μείωσαν σε 3-4. Οι Πρωταθλητές δεν το έβαλαν κάτω και πιστοί στο πλάνο τους πίεσαν στην επίθεση, με τον Ντάτη να πετυχαίνει νέο γκολ και να κάνει χατ τρικ στο 30′ (3-5). Στα επόμενα λεπτά και οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με τους γκολκίπερ να πραγματοποιούν σημαντικές επεμβάσεις. Τελικά, ο Θανασάι με όμορφο πέταγμα μετά από ασταθή επέμβαση του τερματοφύλακα του ΠΑΟ, έκανε το 3-6 στο 37′. Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελευταίο λεπτό σε 4-6.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 4-6