ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ασταμάτητη για την κορυφή!

Νίκη – τρίποντο απέναντι στον Άρη με 3-0 σετ για την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με αυτό το τρίποντο βρίσκεται 2 πόντους πίσω από την κορυφή, την οποία θα διεκδικήσει την Κυριακή (02/04, 16:30) στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το σετ και για τις δυο ομάδες, με καμία από τις δυο να μη μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας (4-4, 7-6). Η ΑΕΚ στα μισά του σετ, «πάτησε γκάζι» και με ένα σερί 4-0 με την Σίλβα να «εκτελεί» μετά τις εξαιρετικές πάσες της Κωνσταντινίδου, πήρε σημαντική διαφορά (14-10), την οποία διατήρησε έως το τέλος κατακτώντας το σετ με 25-18.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ (1-3, 4-5), όμως η ΑΕΚ με ένα σερί 8-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (12-5). Οι Θεσσαλονικείς δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 13-11, αναγκάζοντας τον προπονητή της ΑΕΚ να καλέσει γρήγορο ταιμ αουτ. Η διακοπή βοήθησε την «Ένωση» που πήρε ξανά διαφορά (20-15) και στο τέλος κατέκτησε το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Άρης ξεκίνησε ξανά παίρνοντας το προβάδισμα (1-3), όμως η ΑΕΚ είχε άμεση απάντηση και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, αυξάνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (13-5). Οι φιλοξνεούμενοι από το 17-11 πλησίασαν στο 19-18, όμως οι «κιτρινόμαυρες» με σοβαρότητα και σωστές επιλογές τελείωσαν το σετ με 25-21 και την υπόθεση νίκη με 3-0.

AEK – Άρης 3-0
Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-21.
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 10 (8/21 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 31% άριστες), Καλαντάτζε 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/1 επ.), Καλντερόν 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σίλβα 15 (11/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουλίκοβα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ. – 30% άριστες), Διάλλα.
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 2 (2/2 επ.), Απλαδά 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούμπα 11 (10/39 επ., 1 άσσος), Σίλβα 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 19% άριστες), Μπέτσεβα 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 24% άριστες) / Κακουράτου (λ, 74% υπ. – 42% άριστες), Κεραμιτσοπούλου 1 (1 άσσος), Καϊσέδο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη.