ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άτυχη στο Γουδή…

Κρίμα κι άδικο για την ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ, που ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Παναθηναϊκό με 9-8, για την 5η αγωνιστική του Α’ Ομίλο της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου, παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο και άξιζε στη χειρότερη το βαθμό της ισοπαλίας, όμως τόσο η αστοχία σε κρίσιμα σημεία, όσο και η ατυχία στα τελευταία λεπτά, της στέρησαν κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο οκτάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τις άμυνες να παίζουν το σημαντικότερο ρόλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όμως η «Ένωση» έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Στο β’ Οκτάλεπτο, παρά το 2-1 των «πρασίνων», με τέρματα του Βούκσεβιτς και του Παπάκου, η ΑΕΚ ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 3-2, 3′ πριν το ημίχρονο. Τελικά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3, με το σουτ του Δερμιτζάκη να κοντράρει και να καταλήγει στο βάθος της εστίας της ΑΕΚ.

Με… φόρα μπήκαν και οι δύο ομάδες στο γ’ Οκτάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο διαδοχικά γκολ, εκμεταλλευόμενος τις λάθος επιλογές των «κιτρινόμαυρων» στην επίθεση (5-3). Ο Κοκκινάκης από τη θέση του φουνταριστού μείωσε σε 5-4, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν αμέσως και πάλι με δύο γκολ διαφορά (6-4). Η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και με τους Σταμέλο, Βούκσεβιτς και Στελλάτο ισοφάρισε σε 6-6 και 7-7.

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο με 8-7, έφερε στα ίσια ο Μαρινάγης με ωραίο σουτ, που «έγραψε» το 8-8. Ο Καραμπέτσος κάτω από τα δοκάρια είπε «όχι» σε πέναλτι του «τριφυλλιού», με την ΑΕΚ όχι απλώς να βγαίνει στην επίθεση, αλλά να κερδίζει και αποβολή. Δυστυχώς, οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τους γηπεδούχους να βγάζουν γρήγορη κόντρα, να σκοράρουν για το 9-8, το οποίο και έμελε να είναι το τελικό σκορ.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 9-8