ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άξιζε κάτι περισσότερο με Κηφισιά (1-3)

Την εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από την Κηφισιά στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι “κιτρινόμαυροι” παρά το γεγονός ότι πήραν το πρώτο σετ, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στο ίδιο επίπεδο, χάνοντας τα δύο επόμενα, ενώ έφτασαν και μία ανάσα από το τάι μπρέικ. Πλέον, άπαντες στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο αναμένουν τους εναπομείναντες αγώνες της αγωνιστικής, καθώς και την τελευταία αγωνιστική.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 6-6. Σε εκείνο το σημείο με τον Ιμπραγκίμοβ να καρφώνει εύστοχα και να παίρνει διαδοχικούς άσσους, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 10-6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-10, με τον Κανέλλο να απαντά για το 13-10. Οι παίκτες της Κηφισιάς συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς, ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο (13-12), ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 14-14. Ο Παπαδόπουλος βρήκε στόχο (15-14), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 5-0 (15-19). Δύο λάθη των παικτών της Κηφισιάς έφεραν την “Ένωση” στο -2 (17-19), αλλά οι “μπλε” ξέφυγαν εκ νέου με 4 (18-22). Οι “κιτρινόμαυροι” αρχικά μείωσαν σε 19-22 και με τον Τζιουμάκα να πηγαίνει στο σερβίς, ανέτρεψε την κατάσταση. Ο άσσος της ΑΕΚ πήρε άσσο (20-22) και με ένα λάθος και ένα καρφί του Στοΐλοβιτς, ο “Δικέφαλος” έφερε το παιχνίδι στα ίσια (22-22). Ένα λάθος σερβίς του Τζιουμάκα έκανε το 22-23, αλλά Στοΐλοβιτς με καρφί και Λάππας με μπλοκ χάρισαν το σετ στην ΑΕΚ (25-23).

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 με τους Κανέλλο (καρφί) και Τζιουμάκα (άσσο). Η “Ένωση” διατήρησε το +2 έως το 4-2, με την Κηφισιά να ισοφαρίζει σε 4-4. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 6-9 και λίγο αργότερα με 7-12. Οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν σε 9-13, αλλά και πάλι οι “μπλε” ξέφυγαν με 10-17. Τελικώς η Κηφισιά ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 19-25.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-2. Η Κηφισιά αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 3-5. Με τους Λάππα και Στοΐλοβιτς η “Ένωση” ισοφάρισε σε 6-6 και 7-7, ενώ ο Παπαδόπουλος έκανε το 8-8. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” ένα σερί 5-0, ξεφεύγοντας με 8-13. Οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν εκ νέου με Στοΐλοβιτς και Λάππα σε 9-13 και 10-14, αλλά οι παίκτες της Κηφισιάς ανέβασαν τη διαφορά στους 6 (10-16). Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα προσπάθησαν να ξαναμπούν στο σετ, χωρίς επιτυχία όμως, χάνοντας το σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε με 0-2, με τους Στοΐλοβιτς και Σαλαφζούν να ισοφαρίζουν σε 2-2. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 9-9, με τους Παπαδόπουλο και Σαλαφζούν να δίνουν προβάδισμα δύο πόντων στην ΑΕΚ (11-9). Ο Ιμπραγκίμοβ με καρφί ανέβασε τη διαφορά στους 3 (14-11), με την Κηφισιά να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 15-15. Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα δεν το έβαλαν κάτω και με τους Στοΐλοβις και Παπαδόπουλο έφτασαν στο 18-15. Νέα λάθη των “κιτρινόμαυρων” έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (18-18), αλλά οι Κανέλλος και Παπαδόπουλος “έγραψαν” το 20-18. Η ΑΕΚ κράτησε το +2 έως το 21-19, με την Κηφισιά να απαντά με σερί 2-4 (22-23). Ένα λάθος των “μπλε” διαμόρφωσε το 23-23, με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να παίρνουν τους δύο τελευταίους πόντους (23-25).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το επόμενο Σαββατοκύριακο (30-31/03) όταν και θα οριστεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ – ΑΟΠ Κηφισιάς 1-3
: 25-23, 19-25, 17-25, 23-25.