ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΝΕΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Χάλκινο ο Καραγκιοζόπουλος

Ένα ακόμα μετάλλιο προστέθηκε στη συλλογή του τμήματος Ξιφασκίας του Συλλόγου.

Ο Γιάννης Καραγκιοζόπουλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Κύπελλο Παμπαίδων στο αγώνισμα της Σπάθης. Αρχικά σημείωσε 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον 1ο γύρο, ενώ ακολούθησαν ακόμα 3 θετικά αποτελέσματα για να φτάσει στην 4άδα. Εκεί αντιμετώπισε τον Μουσαβέρη (Ηλυσιακός ΑΟ) και μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που ολοκληρώθηκε με 8-10, έμεινε εκτός τελικού.

Στην ίδια διοργάνωση, ο Δημήτρης Προϊκάκης κατέλαβε την 32η θέση, ανάμεσα σε 64 αθλητές.

Παράλληλα, η ΑΕΚ αγωνίστηκε και στο Κύπελλο Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών, με 3 αθλητέςκ αι αθλήτριες.

Η Δάφνη Βασιλάτου κατέκτησε την 16η θέση, με πολύ καλές εμφανίσεις, ενώ η Δέσποινα Αραπογιάννη πλασαρίστηκε στην 20η θέση. Στους Νέους Άνδρες, ο Χρήστος Τσιτάκης αποκλείστηκε στον 1ο γύρο και κατέλαβε την 35η θέση.