BOWLING ΝΕΑ

«Χάλκινοι» στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μοντσενίγος-Ρορός!

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της Εθνικής Ομάδας Bowling στο Σαν Μαρίνο, όπου συμμετείχε με επιτυχία στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ (MBC 2023) από τις 8 έως τις 13 Μαΐου.

Με δύο «κιτρινόμαυρες» παρουσίες, αυτές των Λευτέρη Μοντσενίγου και Σταμάτη Ρορού, η «γαλανόλευκη» κυριάρχησε και κατέκτησε συνολικά 7 μετάλλια!

Η ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από τους Λευτέρη Μοντσενίγο και Σταμάτη Ρορό στους άνδρες και από τις Γεωργία Σαγώνα και Σταυρούλα Στεφανοπούλου στις γυναίκες, ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση κερδίζοντας τρία χάλκινα μετάλλια στα Μάστερς, με τα οποία έπεσε το Σάββατο (13/05) η αυλαία των αγώνων.

Στο Μάστερς Ανδρών ο Λευτέρης Μοντσενίγος έφτασε στα ημιτελικά και εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο κερδίζοντας τον Γάλλο Λοΐκ Κουλέν με συνολικό σκορ 461-448 στα δύο παιχνίδια (215-244, 246-204), αλλά στην συνέχεια ηττήθηκε από τον Μαλτέζο Κέιντεν Λαγκάνα με 514-546 (256-246, 258-300), με τον αντίπαλο αθλητή να φτάνει στην τέλεια επίδοση στο δεύτερο παιχνίδι του.
Αντίστοιχα, ο Σταμάτης Ρορός ανέβηκε επίσης στο τρίτο σκαλί του βάθρου του Μάστερς Ανδρών, με τη νίκη του με 419-394 (224-209, 195-185) επί του Σλοβένου Τιμ Τσερκβένικ Μουζαφίροβιτς και παρότι στα ημιτελικά έχασε με 385-442 (179-228, 206-214) από τον Γάλλο Γκρεγκορί Ριούς, που τελικά κατέκτησε την πρωτιά.

Στα προηγούμενα αγωνίσματα, το χρυσό μετάλλιο είχαν πανηγυρίσει οι Μοντσενίγος / Σαγώνα στις Μικτές Δυάδες, το ασημένιο μετάλλιο είχε κατακτήσει τόσο ο Μοντσενίγος στο All-Events Ανδρών όσο και το δίδυμο Μοντσενίγος / Ρορός στις Δυάδες Ανδρών, ενώ το χάλκινο μετάλλιο είχαν κερδίσει οι Σαγώνα / Στεφανοπούλου στις Δυάδες Γυναικών.

Με τον απολογισμό των επτά μεταλλίων στο φετινό Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ, η Ελλάδα έφτασε τα 123 μετάλλια στην ιστορία της στον θεσμό (38 χρυσά – 38 ασημένια – 47 χάλκινα) και ξεπέρασε σε συνολική συγκομιδή την πολυνίκη Μάλτα, η οποία έχει πλέον ένα λιγότερο στο άθροισμα (122) αλλά υπερτερεί σε κερδισμένα χρυσά μετάλλια (42-38-42).

Στη διοργάνωση του Σαν Μαρίνο συμμετείχαν 70 αθλητές και αθλήτριες από 15 χώρες.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλη την Εθνική Ομάδα, αλλά φυσικά και στους δύο αθλητές μας που κράτησαν ψηλά εκτός της γαλανόλευκης και τη σημαία της ΑΕΚ!