ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

«Χρυσός» ο Καραγκιοζόπουλος!

Μεγάλη επιτυχία για την Ακαδημία Ξιφασκίας της ΑΕΚ, καθώς ο Γιάννης Καραγκιοζόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Κύπελλο Σπάθης Παμπαίδων «Απόλλων Βριλησσίων».

Ο αθλητής του «Δικεφάλου» σημείωσε 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο, ενώ πήρε «bye» στους «64». Στη Φάση των «32» απέκλεισε τον Μιρελέ (Ηλυσιακός ΑΟ), στους «16» τον Παπαπολυχρονίου (Ηλυσιακός ΑΟ) και στα Προημιτελικά τον Ζαρμπίνη (Εκπ. Κωστέα Γείτονα). Στα Ημιτελικά ο Καραγκιοζόπουλος κοντραρίστηκε με τον Γρόλλιο του Άρη Θεσσαλονίκης και με 10-6 πέρασε στο μεγάλο Τελικό. Εκεί αντίπαλος του ήταν ο Μπόμπορης του ΑΟΞ Χαλκίδας, όπου με σπουδαία εμφάνιση και νίκη με 10-5 ανέβηκε στην κορυφή.

Στην ίδια κατηγορία, ο Δημήτρης Προϊκάκης κατετάγη 33ος και ο Κωνσταντίνος Αλούκος 62ος, ανάμεσα σε 68 αθλητές.

Στα κορίτσια Κ10, η Καλομοίρα-Ραφαέλα Συκινιώτη κατετέλαβε την 12η θέση ανάμεσα σε 21 αθλήτριες, ενώ στα αγόρια, ο Ορέστης Αυγέρης κατετάγη 35ος ανάμεσα σε 46 αθλητές.

Την αποστολή της ΑΕΚ συνόδεψε ο προπονητής Βαγγέλης Σαρρής.