ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δεν τα κατάφεραν οι Γυναίκες

Την ήττα με 11-6 γνώρισε η ΑΕΚ στο Κολυμβητήριο της Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α’ Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών. Η “Ένωση” πλήρωσε το κακό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να “κυνηγά” στο σκορ από την πρώτη περίοδο. Οι “κιτρινόμαυρες” ισορρόπησαν το παιχνίδι στο τρίτο οκτάλεπτο, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, χάνοντας έδαφος στη “μάχη” για την είσοδο στα play off.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Με την τερματοφύλακα του ΑΝΟΓ να κατεβάζει… ρολά, οι “κιτρινόμαυρες” βρήκαν 1 τέρμα με την Εύα Λούδη, με το 1-3 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η ΑΕΚ πίεσε για να φέρει το ματς στα ίσια. Η αμυντική γραμμή του “Δικεφάλου” δυσκολευόταν στην αντιμετώπιση των επιθέσεων της ομάδας της Γλυφάδας, με το επιμέρους σκορ 2-3, να μεγαλώνει τη διαφορά και τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το ημίχρονο με σκορ 3-6.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, με τις Ζοφώλη και Γροζοπούλου η “Ένωση” βρήκε 2 τέρματα. Ο ΑΝΟΓ κατάφερε να διατηρηθεί στο παιχνίδι, χάρη στην τερματοφύλακά του, καθώς με σημαντικές επεμβάσεις διατήρησε σε χαμηλά επίπεδα την ομάδα της Κικής Λιόση.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο οκτάλεπτο, με την ΑΕΚ τελικώς να μην καταφέρνει να επιστρέψει στη διεκδίκηση βαθμού ή βαθμών από τον αγώνα και να ηττάται τελικώς με 6-11.

Επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ, την Πέμπτη (15/04, 20:30) όταν και φιλοξενείται στο Χαλάνδρι από τον τοπικό Νηρέα για την 10η αγωνιστική και πρώτη του Β’ Γύρου.

ΑΕΚ – ΑΝΟΓ 6-11