ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια…

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο Μαρούσι, ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ουσιαστικά η ψυχολογία όλου του ματς κρίθηκε στο πρώτο σετ, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε 15-20 και 20-23, αλλά από δικά της λάθη, έδωσε στον ΠΑΟ το σετ και το προβάδισμα από το… πουθενά. Η ΑΕΚ πάλεψε και στη συνέχεια, αλλά είχε πρόβλημα στην υποδοχή.

Αν και η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με την Μπράουν, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά (4-2) και με δύο σερί άσους της Χατζηευστρατιάδου αλλά και δύο διαδοχικά μπλοκ, πήρε διαφορά εφτά πόντων (9-2). Το σερί, ωστόσο, το έσπασε η Καββαδία ενώ με Κοσμά, Λίντσει και Τερέλ, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 13-13. Οι Τερέλ, Βεργίδου, Μπράουν και Λίντσει πήγαν τη διαφορά για την «Ένωση» στους τέσσερις (14-18), ενώ η τελευταία διαμόρφωσε και το 21-17 υπέρ της ΑΕΚ. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με «αντεπίθεση» ισοφάρισε (23-23) και πήρε τελικά το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με δύο άσους της Κρος, η οποία διαμόρφωσε το 3-1. Ωστόσο η Τερέλ ισοφάρισε σε 4-4, όμως ο Παναθηναϊκός με δύο άσους της Στεπανένκο, δύο μπλοκ της Κρος και ένα της Χαντάβα, απέκτησε διαφορά έξι πόντων (10-4). Η Καββαδία πήρε τον έκτο και έβδομο πόντο της «Ένωσης», αλλά τα πράγματα παρέμειναν δύσκολα για την ΑΕΚ που είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται στους δώδεκα πόντους (22-10). Η ΑΕΚ με ένα τρομερό σερί έφθασε το σκορ στο 22-17, με πρωταγωνίστριες τις Διώτη, Τέρελ και Γκουντιμένκο. Η Χαντάβα χάλασε το σερί του «δικέφαλου» (23-17), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ (2-3, 4-6), με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να ισοφαρίζει σε 7-7. Η Γκουντιμένκο έβαλε και πάλι μπροστά την «Ένωση» (7-8), με τις «πράσινες» να ισοφαρίζουν εκ νέου (8-8) και να περνούν και μπροστά με τέσσερις πόντους (12-8). H «Ένωση» δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να αυξήσει τη διαφορά ακόμα και στους εφτά πόντους (16-9). Οι «κιτρινόμαυρες» με την Τέρελ και την Μπράουν έκαναν ένα σερί 3-0 για το 16-12, με τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να διατηρούν μια διαφορά τεσσάρων πόντων (18-14, 19-15). Όμως, οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη ισοφάρισαν σε 19-19 με άσο της Βεργίδου, ενώ η Διώτη έκανε το 20-19 και το 22-20. Η Κοσμά με δύο διαδοχικούς πόντους έβαλε σε θέση ισχύος την ΑΕΚ (21-24), η οποία πήρε το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά στο σκορ με 3-0, με την Κοσμά να σπάει το «σερί». Οι «πράσινες» ωστόσο, είχαν μπει καλύτερα με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά έξι πόντων (10-4). Η Τερέλ και η Βεργίδου με άσο πήραν δύο διαδοχικούς πόντους για τον «δικέφαλο» (10-6). Οι «πράσινες» με καλές άμυνες, μεγάλωσαν τη διαφορά (15-8, 19-10), με την «Ένωση» να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και να πλησιάσει ξανά κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός πήρε το τέταρτο σετ με 25-17.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 3-1
Τα σετ: 25-23, 25-18, 21-25, 25-17