ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκησε την Ηλιούπολη και προκρίθηκε στην Β’ Φάση!

Τη νίκη με 36-21 πήρε η ΑΕΚ απέναντι στην Ηλιούπολη, εκτός έδρας, για την 10η αγωνιστική του Β’ Υποομίλου του 1ου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, περνώντας στην Β΄ Φάση μαζί με την Ηλιούπολη και δύο ομάδες του Α’ Ομίλου. Η «Ένωση» νίκησε όλα τα παιχνίδια της και προκρίνεται δίχως ήττα στην Β’ Φάση, με μοναδικό στόχο την άνοδο στην Α1 Εθνική Κατηγορία!

Η «Ένωση» εξ αρχής πήρε κεφάλι στο σκορ (2-4, 3-6), με τη διαφορά του σκορ όσο προχωράει το πρώτο ημίχρονο να μεγαλώνει (5-9). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις «κιτρινόμαυρες» να επικρατούν με 17-9. Στο δεύτερο μέρος, η «Ένωση» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στα μισά του ημίχρονου είχε διαφορά εννιά τερμάτων (17-26), σκοράροντας ωστόσο μέχρι το τέλος άλλα δέκα γκολ, προκειμένου να διαμορφωθεί το τελικό 36-21.

Ηλιούπολη – ΑΕΚ 21-36
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-4, 3-6, 5-9, 9-13, 9-17 (ημιχρ.), 11-20, 13-24, 17-26, 18-28, 18-30, 21-36.
Ηλιούπολη (Χαράκης): Σιωρή, Τσιομίδου 5, Φοινικοπούλου 1, Λουρίδα 2, Σουμπουνέλλη 5, Χούτου 2, Αμπατζή, Υφαντή, Πανταζή, Παπανδρέου, Καραγρηγορίου, Ρήγα, Μαρούλη, Xhanari, Δημητρίου, Παπαγιανοπούλου 6.
ΑΕΚ (Κότσιρας): Τσικνή, Κίτσιου 6, Ζάγκα, Ψαριώτη 7, Κουτροδήμου, Κάτσικα 4, Παπαϊωάννου 1, Θανοπούλου, Βελέμ 3, Παύλου 3, Λυτρίβη 3, Μετάι 3, Μπρεάνου Χρ., Μπρεάνου Μ., Παπουτσιδάκη 1, Πατρώνη 5.
Διαιτητές: Χρηστίδη-Αγγελοπούλου. Δίλεπτες: 3-0. Πέναλτι: 4/4-1/2.