ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

«Διπλό» στο Αίγιο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε 0-3 στα σετ του Α.Ο. Αιγιαλέων για την 7η αγωνιστική της Pre League, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις που πραγματοποιεί.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου φάνηκαν «μουδιασμένοι» και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-3. Ωστόσο με ένα καλό σερί και με πρωταγωνιστές τους Πίπερ και Παύλου, από δύο πόντους έκαστος, η «Ένωση» πέρασε μπροστά (6-8). Ο Αιγιαλέων «έσβησε» τη διαφορά και πέρασε εκ νέου αυτός μπροστά (10-9). Οι δύο ομάδες μέχρι το 13-14 πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά η ΑΕΚ με «μυστικό» το καλό διπλό μπλοκ των Ράμος και Παύλου και την άμυνά της, φόρτσαρε και ανέβασε στους 4 πόντους τη διαφορά (13-17). Ο Αιγιαλέων ισοφάρισε 19-19 αλλά ο Θεοδόσης με τον Παύλου έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ, που πήρε το σετ με 23-25 με τον τελευταίο πόντο να έρχεται από τον Παύλου.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο. Με τον Παύλου να κερδίζει τον πρώτο πόντο. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους, έκαναν το 6-3. Η «Ένωση» με τον Πίπερ ανέτρεψε το σκορ (6-7). Το διπλό μπλοκ των Ράμος-Παύλου ήταν αποδοτικό (9-10), ενώ εν συνεχεία και τα μπλοκ των Πίπερ και Ράμος έδωσαν διαφορά 4 πόντων (10-14). Ο Αιγιαλέων προσπάθησε να πλησιάσει (14-17) την ΑΕΚ αλλά οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν ψύχραιμοι και ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (14-20). O Θεοδόσης και τα διαδοχικά λάθη της ομάδας του Αιγίου, έφεραν την ΑΕΚ μια «ανάσα» από το δεύτερο σετ (18-23). Κάτι που έγινε με τους πόντους των Καπίρη και Ράμος να διαμορφώνουν το τελικό 18-25.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 4-4, με την ΑΕΚ να μη μπορεί να βρει αρχικώς λύσεις προκειμένου να ξεφύγει. Ο Πίπερ με δύο διαδοχικούς πόντους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην «Ένωση» (4-6), το οποίο μεγάλωσε χάρη στον Παύλου (5-8). Ο Αιγιαλέων μείωσε στον πόντο (10-11), αλλά η «Ένωση» εκμεταλλευομένη τα λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε (11-15) ανοίγοντας τον δρόμο για ακόμα μία εύκολη κατάκτηση του σετ. Ο Καπίρης έκανε το 12-17 ενώ ο Ράμος με μπλοκ άνοιξε τη διαφορά στους 7 πόντους (14-21). Ο Πίπερ διαμόρφωσε το 17-24, με την ΑΕΚ εν τέλει να επικρατεί 17-25.

ΑΟ Αιγιαλέων – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 23-25, 18-25, 17-25.