eSports ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Δυνατό ξεκίνημα στην Superliga GR!

Μία νίκη και μία ισοπαλία για την ΑΕΚ που επικράτησε με 4-2 του Trivellato στην πρεμιέρα της Superliga GR της VGL, ενώ για την 2η αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο παιχνίδι, κόντρα στο Trivellato, οι φιλοξενούμενοι “χτύπησαν” μόλις στο 6′, εκμεταλλευόμενοι ένα κενό της αμυντικής γραμμής. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν… άμεση, με τον Vaknin να σκοράρει στο 9′ και το 13′ δύο πολύ όμορφα τέρματα και βάζοντας μπροστά στο σκορ την “Ένωση”. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο, χάνοντας και νέες ευκαιρίες, έως το 31′. Σε εκείνο το σημείο ο Τσαουσίδης με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Vaknin που στην κίνηση έκανε χατ τρικ σημειώνοντας το 3-1. Πριν το ημίχρονο το Trivellato μείωσε σε 3-2, διατηρώντας το χαρακτήρα ντέρμπι που θα έχουν όλα τα ματς της νέας λίγκας. Το β’ μέρος είχε λιγότερες φάσεις, με την ΑΕΚ να έχει και πάλι το πάνω χέρι, χωρίς όμως να καταφέρνει να φτάσει σε άλλο γκολ, ώσπου στο 86′ ο Τσιρωνάς με όμορφη κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι, καθηλώνοντας όλο το κοινό. Η άμυνα της ΑΕΚ έδινε την ευκαιρία στους επιθετικούς να φεύγουν γρήγορα στην κόντρα. Στο 34′ ο Vaknin με όμορφη κούρσα, έφτασε στην περιοχή και “εκτέλεσε” τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 42′ ο Πολυχρονιάδης φώναξε “παρών” και πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση. Όμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες και τις δύο άμυνες να παίζουν με ιδιαίτερη τακτική. Τελικά, το “τριφύλλι” ισοφάρισε στο 72′, με κεφαλιά, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ – Trivellato 4-2