ΝΕΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Δύο μετάλλια στο Κύπελλο Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών

Με απολογισμό δύο μετάλλια ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Κύπελλο Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών το τμήμα Ξιφασκίας της ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο και αν ήταν λίγο πιο… τυχεροί θα είχαν φτάσει και σε υψηλότερη θέση. Το “παρών” στο ΟΑΚΑ έδωσαν ο Πρόεδρος του Συλλόγου, κ. Αλέξης Αλεξίου, και ο Γενικός Αρχηγός, κ. Νικόλαος Δευτεραίος, στηρίζοντας τις προσπάθειες των αθλητών μας.

Στο Κύπελλο Νέων Ανδρών, Παναγιώτης Κοντοειδής και Μιχάλης Αληφράγκης κατέκτησαν αμφότεροι το χάλκινο μετάλλιο, καθώς απώλεσαν στις λεπτομέρειες την πρόκριση στο μεγάλο τελικό στη φάση των “4”. Στις υπόλοιπες συμμετοχές, ο Κωνσταντίνος Καραγιώργος πλασαρίστηκες στην 9η θέση, ο Λουκάς Κοσενάκης κατετάγη 23ος και ο Σταύρος Αληφράγκης 30ος σε 39 συμμετοχές.

Στο Κύπελλο Νέων Γυναικών, η 14χρονη Βασιλική Θεοδόση κατέκτησε την 14η θέση, χάνοντας στην αναμέτρηση για την οκτάδα λόγω έλλειψης εμπειρίας, καθώς αποτελεί μία από τις νεότερες αθλήτριες της διοργάνωσης. Τέλος, η Φαίη Βλάχου αφού προκρίθηκε από τους ομίλους, ηττήθηκε στη φάση των νοκ άουτ και ολοκλήρωσε την παρουσία της στην 22η θέση, σε σύνολο 32 αθλητριών.