ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έχασε μία “μάχη” (3-1), όχι τον “πόλεμο”

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό στο Χολαργό, για τον πρώτο τελικό ανόδου στην Volleyleague. Οι “κιτρινόμαυρες” δεν κατάφεραν σε αρκετά διαστήματα του αγώνα να διατηρήσουν τις διαφορές που δημιούργησαν και απώλεσαν έτσι την ευκαιρία για το “μπρέικ”, τη στιγμή που το διαιτητικό τιμ δεν στάθηκε στο ύψος του. Οι “άρχοντες” της αναμέτρησης στο πρώτο και το τέταρτο σετ, στα πλέον καθοριστικά σημεία, αδίκησαν τις “κιτρινόμαυρες” γέρνοντας την ζυγαριά στην μεριά του “τριφυλλιού” που πλέον προηγείται με 1-0 στις νίκες.

Αύριο (19/04) αναμένεται να υπάρξει επίσημη διαμαρτυρία στην ομοσπονδία, ώστε να αποφευχθούν ανάλογες διαιτησίες εις βάρος της ομάδας μας.

Στο πρώτο σετ, o Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-0, με την ΑΕΚ να επιστρέφει και να ισοφαρίζει με την Καββαδία σε 5-5. Ο “Δικέφαλος” έμεινε κοντά στο σκορ έως το 6-6, ωστόσο στη συνέχεια έμεινε πίσω (11-6). Με τις Καββαδία και Τοτσίδου, η ΑΕΚ μείωσε αρχικά σε 14-12, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15. Τα λάθη των διαιτητών έδωσαν στο “τριφύλλι” το πάνω χέρι (18-15), το οποίο διατήρησε έως το τέλος του σετ (25-20).

Στο δεύτερο σετ, με τα σερβίς της Ζίγκα η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-5 και 4-6. Ένα σερί 4-0 του “τριφυλλιού” ανέτρεψε την κατάσταση (8-6), με τις παίκτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη να μην καταφέρνουν να επιστρέψουν στο σετ (25-13).

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-1 και 4-2. Με τις Χρήστου και Τοτσίδου, η “Ένωση” προσπέρασε με 4-5, ενώ οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 9-8. Οι “πράσινες” ξέφυγαν με 11-8 και 13-10, αλλά τα σερβίς της Γιοβάνη έφεραν την ΑΕΚ στο 13-15. Με την Τοτσίδου να ανεβάζει ρυθμούς η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (15-19). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 20-20, ενώ πέρασε και μπροστά με 23-22. Με δύο πόντους της Καββαδία η ΑΕΚ έφτασε στο σετ πόιντ (23-24), ενώ μείωσε σε 2-1 σετ με 25-27, χάρη σε λάθη των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο σετ, μετά τους αρχικούς πόντους (2-3, 5-4, 5-5), η ΑΕΚ “ξέφυγε” με 6-9. Ο Παναθηναϊκός επανήλθε και ισοφάρισε σε 9-9, αλλά εκ νέου οι “κιτρινόμαυρες” έφτασαν στο +3 (10-13). Στο 11-13 το διαιτητικό τιμ “έκλεισε” τα μάτια και χάρισε πόντο στον Παναθηναϊκό που όχι μόνο πλησίασε σε 12-13, αλλά πέρασε και μπροστά με 14-13. Με την Τοτσίδου και πάλι ο “Δικέφαλος” προηγήθηκε με 14-15, αλλά τόσο νέα λάθη των διαιτητών, όσο και των “κιτρινόμαυρων” χάρισαν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (19-15). Με την Χρήστου η ΑΕΚ μείωσε σε 21-18, αλλά έχασε το σετ με 25-20 και το παιχνίδι με 3-1.

Άπαντες στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον δεύτερο τελικό ανόδου της Κυριακής (21/04, 21:00) στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, όπου οι φίλοι της ΑΕΚ καλούνται να δώσουν βροντερό “παρών” και να στηρίξουν τον Μανώλη Αποστολογιωργάκη και τις αθλήτριές του.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 3-1
: 25-20, 25-13, 25-27, 25-20.