ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έχασε την ευκαιρία της…

Την εντός έδρας ήττα με 1-3 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό ΑΟ στα πλαίσια του 2ου Τελικού Ανόδου της Pre League. Η “Ένωση”, έτσι, απώλεσε και την τελευταία ευκαιρία της για άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, καθώς σε συνδυασμό με την ήττα στο Χολαργό, έμεινε στην 3η μη προνομιούχο θέση. Οι “κιτρινόμαυρες” πάρα το καλό ξεκίνημα, δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τις Τέζα, Καββαδία, Μπελιά και Ζίγκα να είναι οι μόνες που ξεχώρισαν.

Στο πρωτο σετ το “τριφύλλι” είχε την πρωτοπορία με 1-2 πόντους (6-7). Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και με την Χρήστου να παίρνει πολλές επιθέσεις πέρασε μπροστά με 15-14, με τον Παναθηναϊκό να ανατρέπει την κατάσταση (16-18). Με το μπλοκ της “Ένωσης” να σκεπάζει το φίλε, το προβάδισμα πέρασε στα χέρια της ΑΕΚ (22-19), που άνοιξε και το σκορ με 25-21 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ έως το 5-7, όταν το “τριφύλλι” με σερί πόντους αύξησε τη διαφορά φτάνοντας εν τέλει στο 1-1 με 13-25.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 7-11, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 8-4 και να μειώνει στον πόντο (15-16). Δυστυχώς, οι “κιτρινόμαυρες” έκτοτε κέρδισαν μόλις 3 πόντους, με το 18-25 να γέρνει την πλάστιγγα στην αντίπαλη πλευρά (1-2).

Στο τέταρτο σετ, οι “κιτρινόμαυρες” δεν μπήκαν ποτέ στο τερέν, χάνοντας το σετ και την άνοδο με 11-25 και 1-3 σετ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 1-3
Τα σετ: 25-21, 13-25, 18-25, 11-25.