ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έχασε το Κύπελλο, πάει για το Πρωτάθλημα

Την ήττα με 9-6 γνώρισε η ανδρική ομάδα Futsal της ΑΕΚ, η οποία αντιμετώπισε στο «Θ. Πούτος» του Κορυδαλλού τον ΑΣΕ Δούκα, στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η «Ένωση» παρότι βρέθηκε χάνει 3-0 και 5-2 αντίστοιχα, κατάφερε να ισοφαρίσει δις και να πάει το παιχνίδι στην παράταση, όπου και «λύγισε» στο β’ μέρος της. Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του κόσμου της ΑΕΚ, που «κιτρίνισε» την εξέδρα του Κλειστού. Πλέον, η ΑΕΚ συγκεντρώνεται πλήρως στον στόχο του Πρωταθλήματος.

Η «Ένωση» μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και ο Δούκας βρέθηκε να προηγείται με τον Μπιέλ στο 2’. Ένα λεπτό μετά, ο Γουέσλει κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε και την εκτέλεση, αλλά ο Ζέρβας έκανε την απόκρουση. Ο Δούκας στο 5’ έκανε το 2-0, καθώς μετά από κόρνερ, ο Μπιέλ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και με αρκετή δόση τύχης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Φίτο προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, σούταρε, αλλά η μπάλα αποκρούστηκε με το πόδι από τον Ζέρβα. Για τον Δούκα, ο Καπίνια έκανε το 3-0. Ο Άγγελος Εμμανουηλίδης ζήτησε αμέσως τάιμ άουτ και οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν ανανεωμένοι. Αμέσως ο Γουέσλει μείωσε στο 1-3 στο 11’, ενώ ο Πάνου ένα λεπτό μετά έκανε δύο τα γκολ της ΑΕΚ. Ο Μπιέλ, όμως, με 10μετρο πέναλτι στο 16’ έκανε το 4-2, ενώ στο 17’ ο Αρώνης έπιασε 10μετρο πέναλτι και στην αντεπίθεση ο Γουέσλει έχασε σημαντική ευκαιρία σε τετ α τετ. Ο Μπιέλ 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου έκανε το 5-2, αλλά ο Μάνος 8 μόλις δεύτερα πριν την σφύριγμα, με σουτ από τα 10 μέτρα, μείωσε σε 5-3, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο Γουέσλει με εκτέλεση φάουλ στο 22’ μείωσε σε 5-4. Ο Καπίνια απάντησε με γκολ για τον Δούκα (6-4), ενώ ο Πάνου στη συνέχεια σημάδεψε με σουτ του δοκάρι. Για την «Ένωση» το 6-5 έκανε ο Φίτο, ο οποίος πρώτα κέρδισε το πέναλτι μετά από προσωπική ενέργεια και στη συνέχεια το εκτέλεσε σωστά. Ο Ένσι Σεΐτι του Δούκα στο 34’ είδε την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και για τα επόμενα δύο λεπτά, ο Δούκας να παίξει με παίκτη λιγότερο. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και ο Γουέσλει σκόραρε για το 6-6, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η ΑΕΚ πίεσε, αλλά ο Καρύδας έβαλε πρώτος γκολ για τον Δούκα. Η «Ένωση» παίζοντας με παίκτη παραπάνω στη συνέχεια, δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Δούκας δε, το εκμεταλλεύτηκε αυτό και κλέβοντας δύο φορές τη μπάλα από τους «κιτρινόμαυρους», οι Καπίνια και Μπιέλ σούταραν από απόσταση, με αποτέλεσμα να σκοράρουν και να γίνει το τελικό 9-6.

ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ 9-6
Σκόρερς: Γουέσλει 3, Μάνος, Φίτο, Πάνου