ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έχασε το Πρωτάθλημα, πάει για το Κύπελλο

Την ήττα με 6-5 στα πέναλτι, μετά το ισόπαλο 3-3 της κανονικής διάρκειας, γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΑΣΕ Δούκα στον 3ο Τελικό της Futsal Super League, χάνοντας τον τίτλο. Η «Ένωση» για δεύτερο διαδοχικό παινχίδι έχασε τη νίκη στις λεπτομέρειες, έχοντας μάλιστα και δύο… ματς ποιντς, μιας και βρέθηκε σε θέση ισχύος στις εκτελέσεις πέναλτι, χωρίς όμως να πετύχει το γκολ που θα τις χάριζε τη νίκη. Η απώλεια του Πρωταθλήματος σίγουρα αφήνει πικρία στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι όμως καλούνται να ανασυνταχθούν και να προετοιμαστούν κατάλληλα για τον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, τον άλλο μήνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω-κάτω, με την ΑΕΚ να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα. Το προβάδισμα αυτό μετουσιώθηκε σε γκολ στο 10′, με τον Ουέσλει να κάνει όμορφη κίνηση από αριστερά και να «εκτελεί» τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 2′ αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο β’ ημίχρονο, οι «μπλε» βρήκαν δύο γκολ και έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους μέσα σε 5′. Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ρυθμούς, κυνήγησαν το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι και τελικά το βρήκαν με τον Βούλετιτς στο 30′. Ο Άγγελος Εμμανουηλίδης ρίσκαρε βάζοντας έξτρα παίκτη στην επίθεση και τελικά δικαιώθηκε. 2′ πριν το τέλος, ο Ντάτης με πανέμορφη κίνηση βρήκε δίχτυα στέλνοντας το ματς στην παράταση (3-3).

Στα δύο έξτρα πεντάλεπτα καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

Εκεί, Ουέσλει, Ντάτης και Βούλετιτς δεν λάθεψαν ενώ ο Θεοφίλου έκανε μία απόκρουση. Ακολούθησε και το εύστοχο πέναλτι του Μάνου, αλλά ο Παπακώστας ήταν ο μοιραίος παίκτης, χάνοντας το πέναλτι (4-4). Στις έξτρα εκτελέσεις, ο Θεοφίλους έκανε άλλη μία επέμβαση, ο Ταρνανίδης δεν τα κατάφερ και τελικά η άστοχη εκτέλεση του Δελλαπόρτα έδωσαν τέλος στον αγώνα.

ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ 3-3 (πεν. 6-5)
Σκόρερς: Ουέσλει, Βούλετιτς, Ντάτης.