ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Έγινε το πρώτο βήμα στην Ευρώπη!

Μεγάλη νίκη για την Ένωση κόντρα στην αυστριακή Μπρέγκενζ με 29-25 για την φάση των “32” του Challenge Cup, στην Αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ έστω και δύσκολα είχε το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος, παίρνωντας αυτή την πολύτιμη νίκη.

Κλειδί για τον Δικέφαλο και η δυναμική παρουσία του κόσμου της ομάδας που δεν στάματησαν στιγμή να τραγουδάνε.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Δυναμικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο ματς δείχνοντας διάθεση να παίξουν όμορφο χάντμπολ. Η Ένωση προσπάθησε εξ αρχής να αποκτήσει μια διαφορά με το Γιάκομπσεν να σκοράρει στα πρώτα 8 λεπτά τα 3 από τα 5 γκολ της ομάδας μας, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση όλες τις φορές. Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με το σκορ στο 5-5. Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν έπεσε καθόλου, με την ΑΕΚ να παίρνει διαφορά με δύο γκολ (8-6), αναγκάζοντας τον προπονητή της Μπρέγκενζ να πάρει τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά (13-8), παρά τις δύο αυστηρές δίλεπτες αποβολές σε Αργυρού και Γιάκομπσεν.

Ο γρήγορος ρυθμός έπεσε μετά το 22 πρώτα λεπτά και την θέση του πήραν τα λάθη και των δύο ομάδων, με τους Αυστριακούς να μειώνουν στο 25′ σε 14-11 και στην συνέχεια σε 15-13. Η δίλεπτη στον Κικάνοβιτς, δεν πτόησε τους Αυστριακούς που μείωσαν και άλλο (16-15) όπου ήταν και τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Με ακριβώς τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους Αυστριακούς να φέρνουν το ματς στα ίσα (17-17) χωρίς όμως αυτό να κρατάει για πολύ, καθώς ο Παπαδιονυσίου σκόραρε για την ομάδα μας και τις έδωσε ξανά προβάδισμα με 1 γκολ διαφορά. Η Ένωση δεν κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της παρά τις δύο δίλεπτες των Αυστριακών μέχρι το 1ο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με το σκορ να είναι 18-18,19-19, 20-20), με τους δύο τερματοφύλακες να κάνουν σπουδαίες αποκρούσεις. Μετά από 46 λεπτά παιχνιδιού η Μπρέγκενζ πέρασε μπροστά στο σκορ (20-21), όχι όμως για πολύ καθώς ο Μυλωνάς έφερε ξανά το ματς στα ίσα και ο Παπαδιονυσίου έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Δικέφαλο.

H Ένωση πήρε φόρα και με γκολ του Μπάγιου και Βραζάλιτσα πήρε ξανά προβάδισμα με 24-21. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο ένα γκολ (26-25), αναγκάζοντας τον Νίκο Γραμματικό να πάρει τάιμ άουτ έτσι ώστε να κόψει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Γιάκομπσεν είχε πάλι την λύση και 1 λεπτό πριν το τέλος έφερε ξανά την διαφορά στα 3 γκολ (28-25), με δύο προσωπικά του γκολ. Η Ένωση κράτησε μέχρι το τέλος αυτή την διαφορά και κέρδισε με 28-25
Ο επαναληπτικός αγώνας είναι στις 24/11 στην Αυστρία, όπου θα κρίνει και ποια θα είναι η ομάδα που θα περάσει στην φάση των “16” του Challenge Cup.

Ο ίντερ της ΑΕΚ, Αλέξης Αλβανός δήλωσε στο aek.gr: “Είναι το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ΑΕΚ για αυτή τη σεζόν. Είχαμε αρκετή νευρικότητα και δεν διαχειριστήκαμε καλά το παιχνίδι. Πιστεύω θα μπορούσαμε να έχουμε μεγαλύτερη διαφορά, αλλά θα πρέπει να διαχειριστούμε καλύτερα το 2ο παιχνίδι στην Αυστρία και να πάμε για την νίκη και να υπερασπιστούμε την διαφορά των τεσσάρων τερμάτων που αποκτήσαμε σήμερα.”

ΑΕΚ- ΜΠΡΕΓΚΕΝΤΣ 29-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 10-8, 13-10, 14-11, 16-15 (ημχ), 18-17, 19-18, 20-20, 24-21, 25-24, 29-25

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 5, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 10, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 7, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας.

ΜΠΡΕΓΚΕΝΤΣ (Λουτζελμπέργκερ): Άλεκσιτς, Γιάγκερ 1, Φρούκστουκ 1, Μπαμπάρσκας 3, Τσόριτς 1, Κλόπτσιτς 3, Χάουσλε, Σνάμπλ 1, Εσέγκοβιτς 3, Μορ, Γκάνγκλ, Βάσελ, Μίτκοφ 9, Κικάνοβιτς 3.

Διαιτητές: Καμπρέγιας- Σάντσες (Ισπανία), Παρατηρητής: Μπέλου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 1/1-3/4