ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έκαναν το «5Χ5» οι Νεάνιδες!

Ασταμάτητες είναι οι Νεάνιδες της ΑΕΚ, οι οποίες επιβλήθηκαν με 29-14 του Αθηναϊκού στον Βύρωνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ.

Η «Ένωση» ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι (3-6) ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρος, αύξησε τη διαφορά των τερμάτων στα 4 γκολ (5-9). Εν τέλει, οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να είναι μπροστά (7-11). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυρες» ανέβασαν ρυθμούς και στο πρώτο δεκάλεπτο έφθασαν στα 9 γκολ τη διαφορά (8-17). Συνέχισαν μέχρι τέλους με τον ίδιο ρυθμό και έφθασαν άνετα στη νίκη, με την ΑΕΚ να επικρατεί 29-14.

Αθηναϊκός – ΑΕΚ 14-29
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 5-7, 5-8, 5-9, 7-11 (ημ.), 8-13, 8-17, 11-20, 11-24, 12-27, 14-29.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Τζουανόπουλος): Καββαδία, Λαμπρούση, Λάσκου 1, Στρούζου 2, Πατσαούρα, Γάσπαρη 9, Καλύβα, Οικονομίδου, Λέκα, Μαρίνου 1, Δημοπούλου 1.
ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Κότσιρας): Τσικνή, Λως, Κίτσιου 2, Ψαριώτη 3, Παπαϊωάννου 4, Σαρκίρη 5, Ζαφειροπούλου, Μετάι, Θ.Λυτριβή 4, Βερβέρη, Μανωλοπούλου, Μαυρίδου, Μαρ. Μπανασή, Πατρώνη 9, Μαγ. Μπανασή 2, Δρουγκίδου.
Διαιτητές: Καρυδάκης – Δρακόπουλος. Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 7/8-3/4.