ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Έκανε το καθήκον της στα Βριλήσσια (0-3)

Εύκολο απόγευμα είχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε του ΦΟ Βριλησσίων εκτός έδρας με 3-0 σετ για την 20η αγωνιστική της Pre League. Οι “κιτρινόμαυρες” δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο και ολοκληρώθηκε με 29-31 υπέρ της “Ένωσης”, ενώ στα υπόλοιπα σετ επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς της Τοτσίδου και Τέζα, με την Ντονά να υπερβάλλει εαυτόν και να φωνάζει “παρών” παρά το γεγονός ότι ήταν τραυματίας όλη την εβδομάδα. Η Μαρία Ντονά αγωνίστηκε ως πασαδόρος και τα έδωσε όλα για την ομάδα, ενώ η Μελίνα Ζίγκα με την κορυφαία φετινής της εμφάνιση πρόσφερε τα μέγιστα για την κατάκτηση των τριών πόντων.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτριες των Βριλησσίων μπήκαν πιο δυνατά και πήραν αρχικά μία διαφορά δύο πόντων (7-5). Οι “κιτρινόμαυρες” είχαν πρόβλημα στην επίθεση, με το σκορ να φτάνει στο +3 υπέρ των γηπεδούχων (13-10). Με συγκέντρωση και πίεση στο σερβίς η ΑΕΚ μείωσε σε 20-19, ενώ κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα με 22-23. Το σετ έφτασε στην παράταση, όπου μετά από αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, η “Ένωση” έφτασε στο 0-1 με 29-31.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 6-7. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στις γηπεδούχες, φτάνοντας στο 0-2 σετ με 18-25.

Στο τρίτο σετ, το ντέρμπι κράτησε για αρκετή ώρα, με τα Βριλήσσια να διατηρούνται κοντά στο σκορ έως το 18-17. Οι “κιτρινόμαυρες” με 4-1 σερί έφτασαν στο 19-21, ενώ με νέο 4-1 σερί διαμόρφωσαν το 20-25 και το 0-3 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο (23/03, 16:00) στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας με τον Ηρακλή Κηφισιάς.

ΦΟ Βριλησσίων – ΑΕΚ 0-3
: 29-31, 18-25, 20-25.