eSports ΝΕΑ

Εκτός Κυπέλλου η ΑΕΚ

Μετά από μία σπουδαία προσπάθεια και 3 αγώνες συνολικά, φτάνοντας έως τη διαδικασία των πέναλτι, η ΑΕΚ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου της VGL. Η “Ένωση” ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι από τους Greek Freakz με 2-0, απάντησε στο δεύτερο με νίκη με 2-1 στην παράταση, για να φτάσει έως την ρουλέτα των πέναλτι μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Εκεί, ηττήθηκε με 3-0, καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο πέναλτι και αποκλείστηκε.

Στον πρώτο αγώνα, οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τετ α τετ του Αρβανιτάκη στο 28′. Αντίθετα, οι “μπλε” στην πρώτη τους προσπάθεια στο 35′ βρήκαν δίχτυα και έβαλαν δύσκολα στην ΑΕΚ. Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 52′, με τους Greek Freakz να “κλειδώνουν” τη νίκη στο 64′ (2-0).

Στο δεύτερο παιχνίδι, οι “μπλε” άνοιξαν το σκορ στο 20′, ενώ χρειάστηκαν σημαντικές επεμβάσεις του Πολυχρονιάδη για να παραμείνει το σκορ στο 1-0. Ο Κομπογιάννης στο 42′ με πανέμορφο σουτ ισοφάρισε και έφερε το ματς στα ίσια. Σε όλο το β’ μέρος η ΑΕΚ έχασε για ακόμα μία φορά πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, υστερώντας ιδιαίτερα στο τελείωμα των φάσεων. Έτσι, ο αγώνας έφτασε στην παράταση. Εκεί, ο Μπενάρδος με γκολ στο 105′ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ και με σωστές αμυντικές τοποθετήσεις, το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Στο τρίτο παιχνίδι, η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη, χωρίς όμως να μπορεί να βρει δίχτυα. Τσιρωνάς και Κομπογιάννης δεν μπορούσαν να βρεθούν σε πλεονεκτική θέση, με το 0-0 να μένει ως το ημίχρονο. Όμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Greek Freakz σταδιακά όμως να ανεβάζουν ρυθμούς. Οι αντίπαλοι είχαν δοκάρι στο 76′, με την ΑΕΚ να απαντά με χαμένη ευκαιρία του Κομπογιάννη στο 84′. Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, όχι μόνο της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης χωρίς ουσιαστική ευκαιρία. Στη διαδικασία των πέναλτι παρά το 1 πέναλτι που έπιασε ο Πολυχρονιάδης, οι “κιτρινόμαυροι” αστόχησαν σε 3 εκτελέσεις και με 3-0 έμειναν εκτός συνέχειας.

Greek Freakz – AEK 2-0
AEK (Tσαουσίδης): Πολυχρονιάδης, Τσαουσίδης, Πολύζος, Καρακατσάνης, Αρβανιτάκης, Vaknin, Γκουλίτος, Μπενάρδος, Nati, Τσιρωνάς, Κομπογιάννης.

ΑΕΚ – Greek Freakz 2-1