ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Επιβλητική ΑΕΚ και μόνη στην κορυφή!

Με 3-0 σετ επιβλήθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ των Αμαζόνων για την 14η αγωνιστική της Pre League και έκανε άλμα ανόδου. Η “Ένωση” με εντυπωσιακή εμφάνιση δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα και κατέκτησε το τρίποντο, επανερχόμενη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πλευρώ των κοριτσιών του Γιώργου Μπακοδήμου βρέθηκαν και εκατοντάδες φίλοι της ΑΕΚ, που γέμισαν το Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και πανηγύρισαν μαζί με τις αθλήτριες τη νίκη.

Πλέον, με 8 αγωνιστικές να απομένουν, η ΑΕΚ θέλει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό με στόχο την κατάκτηση της 1ης θέσης που οδηγεί απευθείας στη Volleyleague.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 χάρη στα σερβίς της Κουντουρά και τα εξαιρετικά τελειώματα της Ράπτη. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 5-5, με όπλο τους το σερβίς, ενώ κατάφεραν με μπλοκ να περάσουν και μπροστά (7-8). Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 12-11, σημείο στο οποίο η ΑΕΚ με πόντους από Διάλλα και Καβαδία βρέθηκε στο +3 (15-12). Ο τεχνικός των Αμαζόνων κάλεσε τάιμ άουτ, γεγονός που έδειξε να πιάνει τόπο, καθώς το σκορ μειώθηκε σε 15-14. Η Ράπτη με εντυπωσιακό καρφί έκανε το 16-14, ενώ ακολούθησε σερί 4-1 για το 20-15 με τη Νομικού. Η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά έως το 22-17, με τις Αμαζόνες να μειώνουν σε 22-20 με συνεχή μπλοκ. Η Ράπτη κέρδισε το μπλοκ άουτ, ενώ παρά το γεγονός ότι η μπάλα κατέληξε σε άσσο, οι διαιτητές σφύριξαν άουτ (23-21). Η Ράπτη και πάλι βρήκε στόχο δίνοντας 3 σετ πόιντς στην ΑΕΚ (24-21), όμως ένα σερβίς στο φιλέ και ένα μπλοκ από τις Αμαζόνες έφεραν τη διαφορά στον πόντο (24-23). Τη λύση έδωσε ένα λάθος των φιλοξενούμενων, καθώς υπέπεσαν σε παράβαση στο φιλέ, με το 1-0 να διαμορφώνεται με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, όπως και στο προηγούμενο, ο “Δικέφαλος” ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 6-3. Οι Αμαζόνες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 6-8, με σερί 0-5. Η Καββαδία βγήκε μπροστά και η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 8-8, ενώ από 9-9 και έπειτα, οι αθλήτριες του Γιώργου Μπακοδήμου ανέβασαν ρυθμούς. Διάλλα, Ράπτη και Νομικού “εκτελούσαν” με κάθε τρόπο χαραίζοντας προβάδισμα 5 πόντων στην ΑΕΚ (15-10). Με 3 σερί άσσους της Ράπτη, η “Ένωση” έφτασε στο 19-11 και οι Καραγκούνη και Κουντουρά “σφράγισαν” το 2-0 στα σετ με 25-13.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ μετά ατο αρχικό 1-1 έστησε… πάρτι στο γήπεδο. Η διαφορά από το +4 (8-4) έφτασε γρήγορα στο +8 (13-5), με τον κόσμο στις κερκίδες να επευφημεί τις “κιτρινόμαυρες”. Ράπτη, Νομικού και Κουντουρά συνέχισαν το… βιολί τους και το 25-11 διαμόρφωσε το 3-0 στα σετ.

Μετά το τέλος του αγώνα οι “κιτρινόμαυρες” γνώρισαν την αποθέωση από το φίλαθλο κόσμο και έδωσαν υπόσχεση για ανάλογη συνέχεια.

Η Μάρα Ράπτη δήλωσε στο aek.gr: “Είναι μια πάρα πολύ σημαντική νίκη για μας σήμερα καθώς ανεβήκαμε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Από εδώ και πέρα, όμως, πρέπει να συνεχίσουμε στους ίδιους και σε πιο έντονους ρυθμούς, καθώς πρέπει να παραμείνουμε στην κορυφή μέχρι το τέλος της σεζόν για να κατακτήσουμε την πρώτη θέση και να πάρουμε την άνοδο στη Volleyleague“.

ΑΕΚ – ΑΟΝ Αμαζόνες 3-0
: 25-23, 25-13, 25-11.