ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Επιβλητικό (7-18) πέρασμα από τα Ιλίσια!

Με το εντυπωσιακό 18-7 πέρασε από το Ιλίσιο Κολυμβητήριο η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε του Ηλυσιακού, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Οι «κιτρινόμαυρες» κατέκτησαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής άποψης, και πλέον συνεχίζουν ακάθεκτες στο δρόμο για την είσοδο στην 4άδα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πιέσουν την αμυντική λειτουργία του «Δικεφάλου» και να μείνουν κοντά στο σκορ. Στα πρώτα 5 λεπτά, ο Ηλυσιακός κράτησε το ματς στο 1-1 και 2-2, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 0-5 για το 2-7. Από τη β’ περίοδο και έπειτα τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο για την «Ένωση», καθώς με επιμέρους σκορ 4-2, ανέβασε τη διαφορά στα 7 τέρματα (4-11). Όμοια ήταν η εικόνα και στο β’ μέρος, με την ομάδα της Κικής Λιώση να μη βγάζει το πόδι από το «γκάζι» και να φτάνει στην τελική νίκη με 18-7.

Ηλυσιακός ΑΟ – ΑΕΚ 7-18
Τα οκτάλεπτα: 2-7, 2-4, 1-3, 2-4.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ AO (Γιώργος Τσόκας): Κώτσου, Μανιάτη, Παπασιφάκη , Μοσχοφίδου 1, Κωνσταντά 1 , Μπακομήτρου, Σκαρπαλέζου Όλγα 1, Ρηγοπούλου, Σκαρπαλέζου Νίκη, Λιαπάκη 1, Γονίδη, Κανταλέα, Νικολακοπούλου, Παναγιώτι 3.
ΑΕΚ (Κική Λιώση): Αρχοντάκη, Πασκάλε 2, Κασσάρη 3, Γαβαλά 2, Μαστροκάλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 1, Κώτσια 3, Τσιμάρα Ευδ.5, Βαμβακάρη Π., Γροζοπούλου, Μπεκρή, Κοβάσεβιτς, Βαμβακάρη Ζωή-Ελένη 1.