ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΤΙΒΟΣ

Εξαιρετικές επιδόσεις στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα!

Την 6η θέση κατέκτησε η ομάδα στίβου της ΑΕΚ με 96 βαθμούς στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθη στον Άγιο Κοσμά. Οι αθλητές του “Δικεφάλου” τα έδωσαν όλα και κατάφεραν να συνεχίσουν την ανοδική πορεία του τμήματος, γεγονός που αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι την περσινή σεζόν η ΑΕΚ κατετάγη 8η με 80 βαθμούς.

Παρά τις κακές καιρικές συνθήκες, αλλά και τον πολύ δύσκολο όμιλο, οι “κιτρινόμαυροι” σημείωσαν εξαιρετικά αποτελέσματα δείχνοντας τις βλέψεις τους για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, υπό την καθοδήγηση των προπονητών, Μαστέλου Θέμη, Πολυχρονίου Χρήστο, Λάμαρη Αλίκη.

Συγκεκριμένα, ο Μιχάλης Κιάφας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 110 μ. εμπόδια με 15:16″, ενώ ο αδερφός του, Αργύρης Κιάφας, κατετάγη 4ος με 16:09″. Ο νέος αθλητής της ΑΕΚ, Παναγιώτης Θανάσουλας, προκρίθηκε στον τελικό των 100 μ., όπου κατέλαβε την 5η θέση με 11:41″.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στο ύψος ο Δημήτρης Κούτσικας, ξεπερνώντας τα 1.90 μ. Σημαντική επιτυχία σημείωσε ο Νίκος Καψής που στο τριπλούν που δεν αποτελεί το αγώνισμά του, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 15.68 μ. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Γιώργος Γράψας κατέλαβε την 14η θέση με 13.10 μ.

Στη σκυταλοδρομία ανδρών 4×100, για τον “Δικέφαλο” έτρεξαν οι Βενέτης-Τσόης-Θανάσουλας-Κιάφας Μ., και με επίδοση 43:44″ κατέλαβαν την 4η θέση.

Στις γυναίκες, τρομερή επίδοση πέτυχε η Χριστίνα Μακρόγλου η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ακόντιο (42.70 μ.), ενώ ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου και στη σφύρα με 46.03 μ., παρά το γεγονός ότι ασχολείται με το συγκεκριμένο αγώνισμα μόλις 3 μήνες. Η Λυμπέρη Μελιτίνη στο μήκος με 5.18 μ. κατετάγη 12η και η Τίνα Κεφαλά κατέλαβε την 7η θέση στα 1500 μ. με 4:53:48′.

Στις υπόλοιπες συμμετοχές, στα 100 μ. συμμετείχαν επίσης ο Μαυρίδης Αντώνης (12:60″-45ος) και ο Βενέτης Άγγελος (12:78″-54ος).

Παράλληλα, αγωνίστηκαν και οι εξής αθλητές στις κατηγορίες παίδων-κορασίδων και εφήβων-νεανίδων, χωρίς όμως να βαθμολογηθούν:

Τάντουλος Παναγιώτης 1500 μ. 4:39:89′-23ος
Τάντουλος Λεονάρδος 1500 μ. 4:49:88′-32ος
Λαμπρογιώργου Ξένια 1500 μ. 5:33:74′-21η
Κακέπη Κατερίνα 1500 μ. 5:39:88′-23η
Πατσιου Άρτεμις 400 μ. 74:78′-19η
Προδρομιδης Ιάσονας 1500 μ. 4:51:91′-33ος.

Εκτός του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος, αγωνιστική δράση είχαμε για τους Μιχάλη και Αργύρη Κιάφα που έλαβαν μέρος στο Διεθνές Meeting της Μάλτας. Ο Μιχάλης Κιάφας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με στα 110 μ. εμπόδια με επίδοση 15:40″, ενώ ο Αργύρης Κιάφας, στο ίδιο αγώνισμα, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 15:82″.

Οι επιδόσεις των δύο αθλητών μας, αλλά και η απόδειξη ότι αγαπάνε την ΑΕΚ, ταξιδεύοντας αμέσως για την Ελλάδα και το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα, γεμίζουν με χαρά και υπερηφάνεια άπαντες στο Σύλλογο.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μας και τους προπονητές!