eSports ΝΕΑ

Εύκολη νίκη με Spartacus, ήττα στο τέλος από ΠΑΟ

Την ήττα με 2-1 γνώρισε από τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος PES της HFP, ενώ επικράτησε με 3-0 του Spartacus για την 4η αγωνιστική. Η “Ένωση” άξιζε τη νίκη στο ντέρμπι με το “τριφύλλι”, αλλά όπως και στο FIFA, ανατράπηκε το υπέρ της 1-0 και δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 94′.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δυνατά και στο 7′ και το 11′ έχασαν 3 ευκαιρίες, με τους Yalman και Σεμερτζίδη. Οι “πράσινοι” απάντησαν, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να αποκρούει εντυπωσιακά στο 27′ και δέκα λεπτά αργότερα, μετά από μπαλιά του Σεμερτζίδη, ο Yalman άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πράσινοι” ισοφάρισαν στο 51′, ενώ ακολούθησαν πολλά λεπτά χωρίς κάποια ομάδα να φτάσει σε κάποιο τέρμα, με τους δύο τερματοφύλακες να κατεβάζουν ρολά. Τελικά στο 94′, μετά από πολλές κόντρες έγινε το 2-1 που ήταν το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ματς, ο Σαμαράς άνοιξε το σκορ στο 19′ για την ΑΕΚ. Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε και στο 30′, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε από τον Yalman στο 45′. Στις καθυστερήσεις η “Ένωση” έφτασε κοντά και στο 3-0. Τελικά το 3-0 ήρθε από τον Σαμαρά και πάλι στο 52′, ενώ χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 1-2
Σκόρερ: Yalman
.
ΑΕΚ (Πάτσης): Τζιρμίης, Hughes, Πάτσης, Γκεμιτζόγλου, Γλετζάκος, Kaffke, Σεμερτζίδης, Σαμαράς, Αθανασιάδης, Yalman.

Spartacus – AEK 0-3