ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Γιόρτασε τα γενέθλια με νέο… πάρτι κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Τη νίκη με 3-1 σετ πήρε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ, ανήμερα των 98ων γενεθλίων της, κόντρα στον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο του 1ου αγώνα για τα Play Off της Volley League. Οι «κιτρινόμαυρες» με εξαιρετική εμφάνιση έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης στην 4άδα του Πρωταθλήματος, η οποία να θυμίσουμε θα κριθεί σε 2 παιχνίδια.

Μπροστά σε περίπου 150 φίλους της, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 στα σετ, και όχι μόνο έφτασε στη νίκη, αλλά και με… καθαρό σκορ, καθώς πλέον προκρίνεται στην επόμενη φάση ακόμα και με ήττα με 3-2 σετ. Σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1 στη Θεσσαλονίκη, θα υπάρξει χρυσό σετ στους 15 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα (1-5), με την ΑΕΚ ωστόσο να μειώνει ελέω Τερέλ. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυρες» ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (11-17), με αποτέλεσμα να πάρουν και το πρώτο σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, τα πράγματα άλλαξαν για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε εξ αρχής δυνατά (7-5) και εξασφάλισε μια διαφορά τεσσάρων πόντων (16-12). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-18, αλλά ο «Δικέφαλος» πήρε το σετ με 25-22.

Η ΑΕΚ και στο τρίτο σετ προηγήθηκε (4-3), με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να περνά μπροστά (8-9). Όμως, η Σοφία Κοσμά με τρεις διαδοχικούς πόντους ανέτρεψε το σκορ (12-9), με την ΑΕΚ να παίρνει διαφορά εφτά πόντων (20-13). H AEK πήρε τελικά το σετ 25-17.

Στο τελευταίο σετ, η «Ένωση» έπαιξε εκπληκτικά. Η Λίντσει ξεκίνησε δυναμικά για την ΑΕΚ (4-1) και οι «κιτρινόμαυρες»… πάτησαν τον ΠΑΟΚ (17-10). Ως εκ τούτου, πήραν το σετ και τη νίκη, ξανά, με 25-17.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-1
: 17-25, 25-22, 25-17, 25-17.