ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Η ΑΕΚΑΡΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2023!

Με μία ακόμα θριαμβευτική εμφάνιση, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος για πρώτη φορά στην Ιστορία της! Η ομαδάρα του Γιουνούς Οτσάλ ήταν καλύτερη, έπαιξε φοβερό βόλεϊ και κατέκτησε το τρόπαιο κάνοντας υπερήφανους όλους τους φιλάθλους της ΑΕΚ. Μπροστά σε 100 ηρωικούς φιλάθλους τους, οι «κιτρινόμαυρες» απέδειξαν ότι ήταν η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και αφού πρώτα άφησαν εκτός Τελικού τον ΠΑΟΚ, «λύγισαν» και τον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας παράλληλα και την 3η τους νίκη απέναντι στο «τριφύλλι».

Η ΑΕΚ στέφθηκε πανάξια Κυπελλούχος Ελλάδος, σηκώνοντας το τρίτο τρόπαιο της ιστορίας της στο Γυναικείο Βόλεϊ και δείχνοντας ότι τα καλύτερα είναι μπροστά της!

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ με τις Σίβλα και Κουλίκοβα προηγήθηκε με 3-1. Οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-1, για το 6-4, ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» με την Καλαντάτζε να παίζει πρώτο χρόνο, αλλά και να κερδίζει πόντους στο φιλέ, ισοφάρισαν σε 6-6. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 8-8, ενώ το «τριφύλλι» έκανε το 11-8. Σίλβα, Κουλίκοβα, Καλντερόν, κράτησαν την «Ένωση» κοντά στο σκορ (15-12), ενώ με την είσοδο της Καλντερόν ο «Δικέφαλος» κατάφερε όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά και να ξεφύγει στο σκορ με 15-20, με συνολικό σερί 9-0! Ακολούθησε η Νίζετιτς πυο κυριάρχησε στο φιλέ (18-23) και η Σίλβα με επίθεση έκανε το 1-0 με 25-21.

Η ΑΕΚ πήρε το αρχικό προβάδισμα με τη Νίζετιτς (1-3), όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 3-3. Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένα σερβίς, με τις «πράσινες» να καταφέρνουν να πάρουν ένα προβάδισμα 3 πόντων (9-6). Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στο μπλοκ, με τη διαφορά να φτάνει τους 4 πόντους (11-7) και τον Γιουνούς Οτσάλ να καλεί τάιμ άουτ. O Παναθηναϊκός με πολύ καλά σερβίς, δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή της «Ένωσης», φτάνοντας στο 20-12 και κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-14.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο 3ο σετ, καθώς με τις Καλντερόν και Σίλβα «διέλυσαν» την υποδοχή του Παναθηναϊκού, δίνοντας προβάδισμα 6-1 στην ΑΕΚ. Οι «πράσινες» μείωσαν σε 4-7, αλλά και πάλι η Καλντερόν με εξαιρετικές επιθέσεις έφερε την ΑΕΚ στο +6 (6-12). Η «Ένωση» διατηρήθηκε στο +6 έως το 9-15, με την αντίπαλη ομάδα να απαντά με σερί 4-0 για το 13-15. Το τάιμ άουτ του Οτσάλ δεν άλλαξε κάτι (14-15), αλλά η Νίζετιτς πήρε σπουδαίο πόντο για το 14-16. Ο Παναθηναϊκός απαντούσε στις επιτυχημένες επιθέσεις έως το 17-18, με την ΑΕΚ να κάνει σερί 2-0 με πέρασμα της Κωνσταντινίδου και λάθος του αντιπάλου (17-20). Η Νίζετιτς και η Καλαντάτζε με επιτυχημένες επιθέσεις έφεραν την ΑΕΚ στο σετ πόιντ (18-24), οι «πράσινες» μείωσαν σε 20-24, όμως το σερβίς άουτ του Παναθηναϊκού έδωσε το σετ στην ΑΕΚ (20-25).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα με 0-1 και 1-2. Με σερί 3-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 4-2, για να έρθει η ανατροπή με τις Καλντερόν, Σίλβα και Κουλίκοβα να «εκτελούν» (5-6). Η Νίζετιτς με τρομερές υποδοχές αλλά και επιθέσεις έφερε την ΑΕΚ στο +3 (7-10), ενώ λίγο αργότερα με άσσο έκανε το 9-14. To «τριφύλλι» επέστρεψε μειώνοντας από 12-16 σε 14-16, αλλά η Καλντερόν έδωσε μεγάλη επιθετική ανάσα (14-17). Καλαντάτζε και Λαμπρινή με δύο διαδοχικά μπλοκ διαμόρφωσαν το 16-20. Η Καλντερόν με πολύ όμορφη επίθεση έκανε το 18-22 και η Σίλβα το 19-23, με την ΑΕΚ να κατακτά το σετ με 25-20 και τον τίτλο με 3-1 σετ!