ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ισόπαλη με Νηρέα Χαλανδρίου και… πρώτος βαθμός!

Ισόπαλη 7-7 αναδείχθηκε η γυναικεία ομάδα πόλο της ΑΕΚ με τον Νηρέα Χαλανδρίου στην πρεμιέρα της Α’ Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών. Η “Ένωση” ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας το προβάδισμα μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ωστόσο, η αφλογιστία στο τελευταίο οκτάλεπτο, με την ΑΕΚ να μη βρίσκει δίχτυα, της στοίχισε κατακτώντας μόνο 1 από τους 3 βαθμούς που δικαιούνταν.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, οι “κιτρινόμαυρες” μπήκαν… φουριόζες στην πισίνα και με τη Μπενέκου άνοιξαν το σκορ (1-0). Οι φιλοξενούμενες δε μπορούσαν να διασπάσουν την “κιτρινόμαυρη” άμυνα, ενώ στην επίθεση χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. 4′ πριν το τέλος της περιόδου, η Πρωτοπαπά με ωραίο σουτ έκανε το 2-0.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Χαλανδρίου εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της ΑΕΚ και κατάφερε να μειώσει στο σκορ 6′ πριν το ημίχρονο (2-1). Μετά από εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες, η Εύα Λούδη σκόραρε για λογαριασμό του “Δικεφάλου” για το 3-1. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Νηρέας κατάφερε να μειώσει σε 3-2 που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, Στρατιδάκη και Μπενέκου έδωσαν προβάδισμα 2 τερμάτων στην “Ένωση” με 4-2 και 5-3. Όσο περνούσε η ώρα οι “κιτρινόμαυρες” ανέβαζαν ρυθμούς τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, και η Στρατιδάκη δεν άργησε να “γράψει” του 6-3. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 6-4, για να απαντήσει άμεσα η Πρωτοπαπά (7-4). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΑΕΚ έμοιαζε να έχει κολλήσει στην επίθεση, με τον Νηρέα να μειώνει σε 7-5.

Στην τελευταία περίοδο, οι αθλήτριες της Κικής Λιόση δε μπορούσαν να βρουν δίχτυα, παρά τις πολλές και μεγάλες ευκαιρίες. Ο Νηρέας όσο περνούσε η ώρα γινόταν πιο απειλητικός και με τέρματα 5:56 και 1:50 πριν το φινάλε, πήραν την ισοπαλία στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας με 7-7.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα πόλο της ΑΕΚ, το Σάββατο (17/10, 17:00) όταν και φιλοξενείται στη Λάρισα από την τοπική ομάδα για την 2η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Κατηγορίας.

ΑΕΚ – Νηρέας Χαλανδρίου 7-7