ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ισοπαλία (10-10) στο Παλαιό Φάληρο οι Άνδρες!

Έναν βαθμό κατέκτησε στο Παλαιό Φάληρο η ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών κόντρα στην τοπική ομάδα, καθώς η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το… χορταστικό 10-10. Η “Ένωση” στον πρώτο της ιστορικό αγώνα στην κορυφαία κατηγορία της ελληνικής υδατοσφαίρισης έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, καθώς λίγα λεπτά πριν το φινάλε προηγούνταν με 9-6, ωστόσο δεν έφυγε με το τρίποντο από το Ρέστειο Κολυμβητήριο.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέρματα του Τσολακούσδη στην κόντρα, μετά από λάθη των “κιτρινόμαυρων” στην επίθεση. Μετά τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Δάνδολου αντέδρασαν και με τους Radjen και Κουρλιάφτη να “εκτελούν” ανέτρεψαν την κατάσταση δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 4-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η άμυνα του “Δικεφάλου” δεν άφηνε να περάσει τίποτα, ενώ ο Φλέγκας στο τέρμα είχε κατεβάσει ρολά. Ο Βέκκος με ωραίο τελείωμα ανέβασε τη διαφορά στα δύο τέρματα, ενώ ακολούθησαν εκατέρωθεν κακές επιλογές. Λίγο πριν το ημίχρονο μίλησε η κλάση του Vukcevic που με εντυπωσιακή ενέργεια και με 3 αντιπάλους μπροστά του “έγραψε” το 3-6.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Radjen σημείωσε το τρίτο προσωπικό του γκολ εν μέσω πανηγυρισμών από τον “κιτρινόμαυρο” πάγκο (3-7). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο γρήγορα γκολ μείωσαν σε 5-7, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ωστόσο, ο Καζάζης με όμορφο ψιλοκρεμαστό σουτ διατήρησε το +3 για την ΑΕΚ ενόψει της τελευταίας περιόδου (5-8).

Το τέταρτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους. Ο Λιαπάκης κατάφερε να βρει το κενό και να σκοράρει για το 6-8, ρίχνοντας το βάρος στην πλευρά του “Δικεφάλου”. Ο Βέκκος στον παίκτη παραπάνω έδωσε ανάσα για την ΑΕΚ, μετά από ασίστ του Κουρλιάφτη και σημείωσε το 6-9. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι “κιτρινόμαυροι” έμοιαζαν να μη μπορούν να βρουν δίχτυα, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, ενώ υπέπεσαν και σε επιθετικά φάουλ. Η ομάδα του Φαλήρου κατάφερε έτσι να ισοφαρίσει 3:40 πριν τη λήξη σε 9-9, ενώ στο τελευταίο λεπτό πέρασε μπροστά με 10-9. Ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα έχανε ένα δικό της παιχνίδι, ο Vukcevic κέρδισε πέναλτι 27″ πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης και ο Radjen με ολύμπια ψυχραιμία διαμόρφωσε το τελικό 10-10.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ, την Τετάρτη (14/10, 21:00) όταν και υποδέχεται στο Κολυμβητήριο του ΑΝΟ Γλυφάδας τον Ολυμπιακό ΣΦΠ για την 2η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

ΑΟΠ Φαλήρου – ΑΕΚ 10-10