ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ιστορική πρώτη νίκη στην Α1 οι Γυναίκες!

Μία νίκη και μία ήττα σημείωσε η ΑΕΚ στη Φλώρινα για την 2η και 3η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορία. Οι “κιτρινόμαυρες” στον 2ο αγώνα στην κατηγορία ηττήθηκαν με 3-0 από τον ΔΑΟ Ταύρου, σε ένα παιχνίδι που το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα, ενώ στη συνέχεια επιβλήθηκαν της ΧΑΝΘ με το ίδιο σκορ. Μάλιστα, η νίκη επί της ΧΑΝΘ αποτελεί την πρώτη στην κορυφαία κατηγορία, γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό, ενώ σημαντική να τονίσουμε ήταν η απουσία της Ζαβιτσάνου.

Κόντρα στον ΔΑΟΤ, η Τσαπτσίνου κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ, ενώ έχασε τα τρία επόμενα όλα στην παράταση, γεγονός το οποίο αποδεικνύει την ατυχία της, αλλά και το πόσο κοντά ήταν στο να φτάσει αυτή στην επικράτηση. Όμοια περίπου κατάσταση ήταν και οι αναμετρήσεις των Salpin και Bolton που από τα συνολικά 6 χαμένα σετ, τα 4 χάθηκαν στον πόντο.

Απέναντι στη ΧΑΝΘ ο “Δικέφαλος” δεν δυσκολεύθηκε και έφτασε στην εύκολη επικράτηση.

Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις για την ΑΕΚ, το διήμερο 21-22/11 όταν και αντιμετωπίζει τους ΑΣ Πέρα (4η αγωνιστική) και Ολυμπιακό ΣΦΠ (6η αγωνιστική), ενώ την 5η αγωνιστική θα εκτίσει το ρεπό της.

ΑΟ ΔΑΟ Ταύρου – ΑΕΚ 3-0
Erdelji – Τσαπτσίνου 3-1 (05-11, 15-13, 13-11, 14-12)
Farladanska – Salpin 3-0 (11-07, 12-10, 11-09)
Φίλη – Bolton 3-1 (11-06, 06-11, 11-09, 11-09)

ΑΕΚ – ΧΑΝΘ 3-0
Τσαπτσίνου – Αθανασοπούλου 3-0 (11-03, 11-05, 11-04)
Salpin – Σόφρα 3-0 (12-10, 12-10, 11-06)
Bolton – Κουλιούρη 3-1 (11-08, 11-02, 06-11, 11-07)