ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ

Ήττα από τη Νέα Ιωνία

Την ήττα με 28-23 γνώρισε η ΑΕΚ από τη Νέα Ιωνία για την 4η αγωνιστική του Final6 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Κορασίδων στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ. Η “Ένωση” δεν τα κατάφερε κόντρα σε έναν πιο έμπειρο αντίπαλο, ωστόσο έδειξε τρομερά ψυχικά αποθέματα διεκδικώντας τη νίκη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Oι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι για αρκετή ώρα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, χωρίς καμία από τις δύο να καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ (2-2, 4-3, 7-7, 9-9). Οι “κιτρινόμαυρες” με σερί 2-4, πήραν κεφάλι στο σκορ με 11-13, ενώ διατήρησαν το +2 έως το ημίχρονο και το 12-14.

Στο β’ ημίχρονο, η Νέα Ιωνία μείωσε άμεσα στο γκολ (14-15, 16-17). Η ΑΕΚ “κόλλησε” επιθετικά με τις τυπικά γηπεδούχες να ανατρέπουν την κατάσταση και να προηγούνται με 19-17. Η “Ένωση” μείωσε σε 19-18, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει μένοντας πίσω στο σκορ με 22-19 και 23-20. Τελικά, η ομάδα του ΟΦΝΙ έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 28-23.

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει αύριο (25/07, 10:00) τον Φίλιππο Βέροιας για την 5η και τελευταία αγωνιστική του Final6 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Κορασίδων.

ΟΦΝΙ – ΑΕΚ 28-23
Tα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-7, 9-9, 10-11, 12-14 (ημ.), 14-14, 16-17, 19-17, 22-19, 25-22, 27-23.
ΟΦΝΙ: Γεωργακίδη, Μαλτάμπε, Σπηλιοπούλου 4, Γιαννοπούλου 6, Δεσποτίδου 2, Μαριμπέλα, Πανταζή, Λούκου, Ωραιοπούλου 1, Μυλωνά 1, Μπόζιου 1, Χίντρι 4, Νοροτσέα 7, Παπαγιαννοπούλου, Καψάλη 1, Αρβανίτη.
ΑΕΚ (Κότσιρας): Τσικνή, Κίτσιου 9, Μανδαμαδιώτη, Ψαριώτη 4, Βούκλαρη 4, Κουτροδήμου, Κατσικά 1, Παπαϊωάννου Ρ., Μετάι Α., Λύτριβη Θ., Μπανάση Μαγ., Μαυρίδου, Παπαϊωάννου Δ., Μπανάση Μαρ., Μετάι Ε., Πατρώνη 5.