ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ ΝΕΑ

Ήττα από το Πέρα στην πρεμιέρα

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΑΣ Πέρα στην πρεμιέρα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Γυναικών. Η «Ένωση» αν και προηγήθηκε με 1-0 στα games, δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και μπήκε με το «αριστερό» στο φετινό Πρωτάθλημα.

Στο πρώτο game, η Τσαπτσίνου αντιμετώπισε την Τσεκούρα. Η άσσος της ΑΕΚ με 11-4 και 11-9 πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-0 σετ. Η αθλήτρια της ΑΕΚ έφτασε μία ανάσα από το 3-0, μιας και προηγήθηκε με 6-9, όμως η Τσεκούρα με σερί 5-0 μείωσε σε 2-1. Στο τέταρτο σετ η Τσαπτσίνου έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και έχασε με 11-6, αλλά στο τελευταίο σετ μετά το αρχικό 4-4, «έτρεξε» σερί 7-3 και κατέκτησε το σετ με 11-7 και τη νίκη με 3-2.

Στο δεύτερο game, η Γερασιμάτου στην πρώτη της εμφάνιση με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα αντιμετώπισε την Knezevic. Η άσσος της ΑΕΚ έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 στα σετ, με 11-3 και 12-10, αν και στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 10-9. Η Γερασιμάτου απάντησε στο τρίτο σε και μείωσε στο σκορ σε 2-1 (11-8), χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει το ματς σε 5ο σετ (8-11).

Στο τρίτο game, η Χοβσεπιάν κοντραρίστηκε με την Γεωργοπούλου σε ένα μεγάλο ντέρμπι. Η άσσος της ΑΕΚ έχασε στις λεπτομέρειες το 1ο και το 3ο σετ, όμως κατέκτησε το 2ο και το 4ο, με το ματς να οδηγείται στο 5ο σετ. Η Χοβσεπιάν προηγήθηκε με 1-0 και 4-3, όμως η Γεωργοπούλου απάντησε και πήρε κεφάλι στο σκορ με 5-7. Η Χοβσεπιάν με ωραίο καρφί μείωσε σε 6-7, όμως με σερί 4-0 η Γεωργοπούλου κατέκτησε το σετ.

Στο τέταρτο game, η Τσαπτσίνου με αντίπαλο την Knezevic μπήκε πολύ δυνατά και κατέκτησε το 1ο σετ με 11-6. Η απάντηση της αθλήτριας του Πέρα ήταν άμεση και κατέκτησε τα δύο επόμενα σετ με 11-2, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1. Η Τσαπτσίνου προσπάθησε να απαντήσει στο τελευταίο σετ. Αρχικά προηγήθηκε με 3-2, χωρίς όμως να καταφέρει να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι, με την Κnezevic να φτάνει στο 11-5 και το 3-1 στα σετ.

Την Κυριακή (10/10, 09:00) η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

ΑΕΚ – ΑΣ Πέρα 1-3
Τσαπτσίνου – Τσεκούρα 3-2 (11-04, 11-09, 09-11, 06-11, 11-05)
Γερασιμάτου – Knezevic 1-3 (03-11, 10-12, 11-08, 08-11)
Χοβσεπιάν – Γεωργοπούλου 2-3 (09-11, 11-08, 08-11, 11-06, 06-11)
Τσαπτσίνου – Knezevic 1-3 (11-07, 02-11, 02-11, 05-11)