ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα από τον ΑΝΟΓ, αλλά δεν χάθηκε…

Η τύχη γύρισε την πλάτη της ΑΕΚ, που ήττήθηκε με 17-16 στα πέναλτι (10-10 η κανπνική διάρκεια) από τον ΑΝΟΓ στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού αγώνα των Play Off της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών. Η «Ένωση», παρά το γεγονός ότι δεν παρουσίασε το καλύτερο δυνατό πρόσωπο στο παιχνίδι, κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα, κυνήγησε τη νίκη στην κανονική διάρκεια, ωστόσο «λύγισε» στην παράταση.

Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-2, ενώ στη β’ περίοδο, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των «κιτρινόμαυρων« ξέφυγαν με 3 γκολ διαφορά (4-7). Στο δεύτερο ημίχρονο, η «Ένωση», με πίεση στην επίθεση και συνεχές πρεσάρισμα σε όλη την πισίνα, κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό και με επιμέρους σκορ 6-3, ισοφάρισε σε 10-10.

Στα πέναλτι, οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 7-6, αλλά έδειξαν ότι μπορούν να ανατρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση στο δεύτερο παιχνίδι.

ΑΕΚ – ΑΝΟΓ 16-17 (κ.α. 10-10, πέν. 6-7)
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 3-2, 3-1, πέν. 6-7.
ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 2, Παπούκας 1, Κριγιέστορατς, Βούκσεβιτς 2, Δίπλαρος, Τσιστράκης 3, Τσαταλιός 7, Παπάκος, Στελλάτος, Ηλιόπουλος Αλ. 1, Μαυρωτάς Άρ., Κατσινούλας, Μανιουδάκης.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης 1, Μαυρωτάς Λ., Δήμου Π., Χατζηκυριακάκης 2, Δουρίδας 1, Γιαννόπουλος 6, Παπαποστόλου 1, Παπαγεωργίου, Φωτόπουλος 2, Μπρίκιτς, Μιγιούσκοβιτς 4, Ηλιόπουλος Ν., Μπελέσης, Πούρος.