ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Ήττα από τον Δούκα για τους Νέους

Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού ΣΦΠ στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, η ομάδα Νέων του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ ηττήθηκε με 28-30 από τον ΑΣΕ Δούκα στο “Γ. Κασιμάτης” για τη 2η αγωνιστική. Οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού “πλήρωσαν” ένα κακό διάστημα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και γνώρισαν έτσι την πρώτη τους ήττα στο Πρωτάθλημα ΕΣΧΑ.

Oι “κιτρινόμαυροι” πήραν κεφάλι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, καθώς προηγήθηκαν με 3-2, 7-6 και 8-6. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ανέτρεψαν την κατάσταση (9-10). Οι παίκτες του “Δικεφάλου” δυσκολεύονταν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, ενώ κάποια λάθη στην αμυντική τους λειτουργία έδωσαν προβάδισμα 4 τερμάτων στην ομάδα των εκπαιδευτηρίων στο τέλος του πρώτου μέρους (15-19).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η “Ένωση” μπήκε πολύ δυναμικά με στόχο να ξαναμπεί στο παιχνίδι της νίκης. Έτσι, με τον Στάθη να βρίσκει συνεχόμενα δίχτυα και με έναν εξαιρετικό Ζαφειράκη στο πλευρό του, η ΑΕΚ μείωσε αρχικά σε 19-21 και ισοφάρισε στο 40′ σε 22-22. Από εκείνο το σημείο και έπειται οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι λίγο πριν το φινάλε όπου ο Δούκας διαμόρφωσε και διατήρησε μία διαφορά 2 τερμάτων υπέρ του και τελικώς επικράτησε με 28-30.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα Νέων, το διήμερο 06-07/11 όταν και θα οριστεί η εκτός έδρας δοκιμασία με τα Βριλήσσια.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 28-30
Τα πεντάλεπτα
: 3-2, 7-6, 9-10, 11-13, 12-15, 15-19 (ημ.), 19-21, 22-22, 24-25, 26-28, 27-29, 28-30.
ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης, Βυθούλκας, Λαζάρου, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 2, Janca 5, Ασλής, Σοφιανός, Βασιλόπουλος, Στάθης 7, Κοτσιώνης 2, Βασιλείου 2, Ζαφειράκης 6, Κοβάνης 2, Καρράς, Βεζύρης 2.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Σαΐτης): Γερουλάνος 9, Πιπιλής 1, Μάνος 8, Ρούμπης, Βάρσος, Κωνσταντινόπουλος 1, Αθανασόπουλος, Βούλγαρης, Πουλιάσης, Κασιώνης, Βασιλόπουλος, Καρακεχαγιάς 8, Μπεκιάρης 3.