ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ

Ήττα για τους Παίδες

Την ήττα με 29-23 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Φέρωνα Βέροιας, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ για τους Παίδες που γίνεται στην πόλη των Ιωαννίνων. Οι «Κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να συνεχίσουν τις νίκες μετά την νικηφόρα πρεμιέρα κόντρα στην ΧΑΝΘ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο 5λεπτο, έχοντας το προβάδισμα (1-3). Στη συνέχεια η ομάδα του Φέρωνα ανέβασε ρυθμούς περνώντας κεφάλι στο σκορ στα μισά του πρώτου ημιχρόνου (7-6), με την «Ένωση» να παθαίνει 5λεπτο μπλακ αουτ στην επίθεση μη μπορώντας να πετύχει κάποιο τέρμα. Η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος της σκορ 15–11, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να μειώσει και να πλησιάσει την αντίπαλη ομάδα, με το τελικό σκορ να είναι 29-23.

ΑΠΣ ΦΕΡΩΝΑΣ – ΑΕΚ 29-23
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-6, 7-6, 11-7, 14-9, 15-11(ημ.), 19-12, 20-14, 23-16, 26-18, 27-21, 29-23.
ΑΠΣ ΦΕΡΩΝΑΣ (Χατζηπαρασίδης Αναστάσιος): Κάμπας, Χατζηπαναγιωτίδης 4, Κερλίδης 1, Μαρκάκης, Σιουκιούρογκου, Τζωρτζίνης 1, Ταπαντζής, Βασιλειάδης, Αγερίδης, Φιλιππίδης 2, Ταπαντζής 4, Μπάλτζης 3, Αλεξίου 10, Μαυρίδης 3, Στεφανόπουλος, Γκανέτσιος 1.
ΑΕΚ (Αλβανός Αλέξης): Βρεττός 8, Παπανικολάου 4, Σφακιωτάκης 4, Βούλγαρης 2, Ραράκος , Ρούτσιας 1, Μπιτζής, Κοτζιάς-Στάμου, Πολυμέρης, Παπαευθυμίου , Σεβαστάκης , Χαλκίδης , Τσιβιγιούρας, Ιεσσαί Αν. 4, Ιεσσαί Αγ., Τσέλιος.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Πάμος. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 2/3-4/5.