ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στα πέναλτι και αποκλεισμός

Σεζόν τέλος για την ΑΕΚ, που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Παναθηναϊκό, αλλά ηττήθηκε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι και έμεινε εκτός συνέχειας Κυπέλλου Ελλάδος. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και της παράτασης, χάνοντας πάρα πολλές ευκαιρίες, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις. Η ΑΕΚ σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς δεν έχασε σε κανέναν αγώνα, αλλά απώλεσε τόσο το Πρωτάθλημα, όσο και το Κύπελλο στη διαδικασία των πέναλτι.

Η ΑΕΚ είχε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα απείλησε με τους Πάνου και Ντάτη, χωρίς όμως να βρει δίχτυα, βρίσκοντας απέναντί της έναν εξαιρετικό γκολκίπερ. Στο 15′ ο Μάνος από κοντά άνοιξε το σκορ, όμως οι “πράσινοι” απάντησαν στο 19′, εκμεταλλευόμενοι ένα λάθος του Γούση.

Στο δεύτερο μέρος η κυριαρχία της ΑΕΚ εδραιώθηκε στο γήπεδο, με τους “κιτρινόμαυρους” να πιέζουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Από το 30′ και μετά η “Ένωση” έκλεισε στα καρέ του τον Παναθηναϊκό, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 34′ και το 36′ οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν και στις δύο περιπτώσεις από 3 (!) ευκαιρίες για το γκολ, ενώ και στο 39′ ο Ασημακόπουλος έπεσε πάνω στον τερματοφύλακα του ΠΑΟ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση η ΑΕΚ έχασε ακόμα περισσότερες ευκαιρίες, με τον Πάνου να σημαδεύει από κοντά το δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα ο Μάνος από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Με την έναρξη του β’ μέρους, ο Πάνου με τρομερό σουτ από τα πλάγια έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (1-2). Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι “πράσινοι” ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ ακολούθησαν νέες μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα, με μεγαλύτερη του Θανασάι που δεν σκόραρε σε δεκάμετρο πέναλτι.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι Ασημακόπουλος και Ντάτης αστόχησαν, με την ΑΕΚ να μένει πίσω στο σκορ με 2-0 και τελικώς να χάνει την πρόκριση με 4-3.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 2-2 (4-3 πεν.)