ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ

Ήττα στη Νίκαια

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν οι Έφηβοι του τμήματος Χάντμπολ για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ από τον Άρη Νίκαιας με 32-29. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, παρά την καλή της εμφάνιση, δεν τα κατάφερε να ντουμπλάρει τις νίκες της στη σεζόν.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ έως το 15′, όταν και οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 έφτασαν στο 11-7. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στα 3 γκολ τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (15-12).

Στο β’ μέρος, παρά τις πολύ καλές επιθετικές ενέργειες, οι γηπεδούχοι έβρισκαν και αυτοί λύσεις απέναντι στη δυναμική άμυνα της ΑΕΚ, διατηρώντας τη διαφορά στα 3-4 γκολ (17-14, 22-18, 26-22). Η ΑΕΚ στα τελευταία δέκα λεπτά πίεσε ακόμα περισσότερο για την ανατροπή, αλλά χωρίς επιτυχία, γνωρίζοντας την ήττα με 32-29.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ έχει ρεπό.

Άρης Νίκαιας – ΑΕΚ 32-29
Τα πεντάλεπτα
: 4-3, 7-5, 8-7, 11-7, 12-9, 15-12 (ημ.), 18-14, 22-18, 26-22, 26-25, 30-25, 32-29.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ιωάννης Γρηγοράκης): Ρασπίτσος, Ασλανίδης, Ξυπνητός, Κομποθέκρας, Αλωπούδης 7, Μαυρομάτης, Γαλάνης, Ασβεστάς 5, Σουμελίδης, Γιαννόπουλος 5, Παϊπάης 7, Ανδρεόπουλος, Μπακακέας, Καλαμπόκης 6, Σιμόπουλος 2, Πετρούτσας.
ΑΕΚ (Αλέξανδρος Αλβανός): Βασιλακάκης, Βρεττός, Πολυχρόνης 2, Ματεντζόγλου, Ραράκος, Πολυζωγόπουλος 2, Πάλλης, Παπαδόπουλος, Σφακιωτάκης, Χατζηπαυλής 3, Ματσίρος, Μπαρμπαρούσης 2, Καλύβας 11, Παππάς, Πούλιας 3, Βαρδαξόπουλος 6.