ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα με 43-26 γνώρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Συλλόγου, από τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν άκρως ανταγωνιστικές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά «έπεσαν» στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να ηττηθούν. Πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στον επόμενο εντός έδρας αγώνα με την Πυλαία για το πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι μέχρι το 20ο λεπτό (12-12). Εκεί, όμως, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τις συνεχείς δίλεπτες της ΑΕΚ πήρε διαφορά τριών τερμάτων (17-14) και εν τέλει πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε γκολ (20-15). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν καλύτερα και αύξησαν τη διαφορά (34-23), με την «Ένωση» να μην μπορεί να βρει λύσεις ελέω και της αποβολής της Νικολόφσκα. Έτσι, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 43-26.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 43-26
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-5, 11-9, 13-12, 17-14, 20-15 (Ημ.), 23-17, 27-19, 30-21, 34-23, 38-23, 43-26.
ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 5, Μπουλάτοβιτς 2, Σαμολάδα 1, Μουράτοβιτς 5, Ζεβδίλη 9, Τενέλι, Γαμπάντσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 4, Τσικνάκη, Σίλβα.
ΑΕΚ (Κύρος Σαράφης): Μάγκου 1, Ψαριώτη 2, Πετκόφσκα, Κατσίκα 5, Γάσπαρη 1, Ζαφεριοπούλου 1, Παύλου 1, Σαρκίρη, Φάμπις 8, Μπανάση 1, Νικόλοφσκα 2, Μετζρί 4.
Διαιτητές: Γκόγκας-Ζαχινόγλου. Δίλεπτες: 3-7. Αποβολές: 0-1. Πέναλτι: 4/6-4/4.