ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στη Βουλιαγμένη, αλλά 5η θέση για την ΑΕΚ

Με 14-9 ηττήθηκε η γυναικεία ομάδα Πόλο της ΑΕΚ από τη Βουλιαγμένη στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Α1 Εθνικής Κατηγορίας. Η «Ένωση» παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο κόντρα σε έναν πιο έμπειρο αντίπαλο, κυνήγησε μέχρι τέλους τη νίκη, όμως η αφλογιστία στο β’ ημίχρονο, της στέρησε βαθμό ή και βαθμούς από το παιχνίδι. Ακόμα κι έτσι, η ΑΕΚ πέτυχε το στόχο της, καθώς κατέκτησε την 5η θέση στο Πρωτάθλημα και πλέονα αναμένει τα παιχνίδια των Play Off, αλλά και του F4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με «όπλο» τους το γρήγορο παιχνίδι, προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-2.

Στη β’ περίοδο, η ομάδα της Κικής Λιώση διατήρησε το +3, καθώς με επιμέρους σκορ 2-2, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 4-7.

Ωστόσο, το κακό 3ο οκτάλεπτο ανέτρεψε το σκηνικό, με την ΑΕΚ να μη μπορεί να βρει δίχτυα και τη γηπεδούχο ομάδα να σκοράρει 7 τέρματα.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, χάνοντας τελικώς με 14-9.

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΕΚ 14-9