ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στην Πολίχνη για τους Άνδρες

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Πήγασο Πολίχνης, για την 7η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου της Pre League. H «Ένωση» ηττήθηκε πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση σε 1-1 σετ, οπότε θα άλλαζε και όλη η ψυχολογία του παιχνιδιού, όμως η ατυχία και τα λάθη της στέρησαν σημαντικούς βαθμούς στο δρόμο για την είσοδο στα πλέι οφ.

Πλέον, η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου, καλείται να συγκεντρώσει βαθμούς στις τελευταίες 3 αγωνιστικές, και παράλληλα να αναμένει στραβοπάτημα του Άθλου Ορεστιάδας, ώστε να έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση τουλάχιστον της 5ης θέσης του ομίλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και με τον Χαντ να εκτελεί προηγήθηκε με 0-2 και 2-4. Οι «κιτρινόμαυροι» με πίεση στο σερβίς και κυρίως με τα δυνατά χτυπήματα του Καναδού, έφτασε στο 5-10. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ΑΕΚ στην υποδοχή, με το σκορ να φτάνει στο 12-10. Χαντ και Θεοδόσης έδωσαν σημαντικές επιθετικές ανάσες για την ΑΕΚ (12-11, 14-12), όμως οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι σημαντική διαφορά (18-14). Με τους Χαντ και Καπίρη η ΑΕΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο σετ, μείωσε σε 22-19 και 24-22, όμως το σετ κατέληξε στην ομάδα του Πήγασου με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 4-4. Η ομάδα της Πολίχνης και πάλι με όπλο της τις δεύτερες μπάλες, πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-5. Η «Ένωση» πλησίασε σε 9-8, ενώ ο Χαντ κράτησε την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (11-10). Ο Καναδός άσσος έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και ανέτρεψε την κατάσταση, δίνοντας προβάδισμα στην «Ένωση» με 14-15. Ο Θεοδόσης με εντυπωσιακό μπλοκ σημείωσε το 16-17, ενώ ο Πετσιάς ισοφάρισε σε 19-19. Η ΑΕΚ με πολύ ωραίο βόλεϊ και σωστές τοποθετήσεις ανέτρεψε το 22-21 σε 22-24, με τον Χαντ να κυριαρχεί στο φιλέ. Όμως, οι γηπεδούχοι με σερί 3-0, έφτασαν οι ίδιοι σε σετ πόιντ (25-24). Με πλασέ του Χαντ η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 25-25, ενώ ο Πετσιάς με μονό μπλοκ σημείωσε το 26-27. Δυστυχώς, με δύο λάθη, το σετ κατέληξε στα χέρια της ομάδας της Πολίχνης (29-27).

Στο τρίτο σετ, οι «κιτιρνόμαυροι» και πάλι με αιχμή του δόρατος τον Χαντ, προηγήθηκαν με 3-4 και 6-7. Με σερί 3-0, ο Πήγασος πέρασε μπροστά με 9-7, με τον Χαντ και πάλι να κρατά την ΑΕΚ στο σετ (11-10, 12-11). Από το 13-12, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 9-1, έφτασαν στο 22-13 και τελικώς κατέκτησαν το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Πήγασος Πολίχνης – ΑΕΚ 3-0
: 25-22, 29-27, 25-18.