ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Εφήβους

Την εντός έδρας ήττα με 26-25 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Ιωνικό Ν.Φ για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΕΦήβων ΕΣΧΑ. Σε ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι δύο ομάδες απέδωσαν πολύ όμορφο χάντμπολ, με την «Ένωση» να ηττάται για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, έχοντας κατακτήσει 2 νίκες στο ξεκίνημα της σεζόν κόντρα σε Βριλήσσια και Δούκα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη μετά τα πρώτα 10 λεπτά ανέβασε ρυθμούς και βρήκε συνεχόμενα γκολ που της έδωσαν το προβάισμα με 3 τέρματα διφορά στο φινάλε του ημιχρόνου (15-12). Οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν έτοιμοι για να σημειώσουν το «3Χ3», ωστόσο στα τελευταία 10 λεπτά υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στην επίθεση με το υπέρ τους 22-21 να μετατρέπεται σε 22-24. Παρά την προσπάθεια για να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα, τελικώς ηττήθηκαν με 26-25.

ΑΕΚ – Ιωνικός Ν.Φ. 25-26
Τα πεντάλεπτα
: 2-3, 5-4, 8-4, 8-7, 11-10, 15-12 (ημ.), 17-15, 19-15, 20-18, 22-21, 22-24, 25-26.
ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Βρεττός, Σφακιωτάκης 1, Ματεντζόγλου 3, Βούλγαρης, Ρούτσιας, Πολυζωγόπουλος 4, Πολυμέρης, Ρασπίτσος, Σεβαστάκης, Ξυπνητός 1, Καλύβας 5, Σουρμελίδης, Παππάς, Πούλιας 3, Δημητριάδης, Βαρδαξόπουλος 8.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Παναγιώτης Ιατρούδης): Καπλάνι, Περζός, Τζήκας, Μαλούσι 1, Θεοχαρόπουλος Ν., Κάντζος 3, Γουνόπουλος, Παπαδημητρίου, Βρεττός 4, Ιωάννου, Σαρρής, Λαγός 1, Θεοχαρόπουλος Κ. 1, Χήνος 6, Παπανικολάου 10.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Παπαπαύλου. Δίλεπτες: 4-4. Πέναλτι: 5/7-3/4.