ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Εφήβους

Την ήττα με 25-23 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Άρη Νίκαιας για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Η «Ένωση» παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ για σχεδόν 50′, έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά, χάνοντας έτσι το δίποντο.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, προηγήθηκε από νωρίς στο παινχίδι με 4-1 και 7-2. Η ΑΕΚ διατήρησε το υπέρ της σκορ έως το ημίχρονο, το οποίο τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 13-8. Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά μείωσαν το σκορ, ειδικά μετά το 40′ (19-15, 20-18). Λίγο πριν το 50′ η ομάδα της Νίκαιας πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-21, με την ΑΕΚ να κυνηγά στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο, με το τελικό σκορ να είναι το 23-25.

ΑΕΚ – Άρης Νίκαιας 23-25
Τα πεντάλεπτα
: 3-1, 4-1, 7-2, 9-5, 11-8, 13-8 (ημίχρονο), 16-11, 19-15, 20-18, 20-21, 22-24, 23-25.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Βασιλακάκης, Ματεντζόγλου 3, Βούλγαρης 3, Πάλλης, Παπαδόπουλος, Χατζηπαυλής 2, Ματσίρος, Μπαρμπαρούσης, Καλύβας 5, Πολυζωγόπουλος, Παππάς 1, Πούλιας 4, Έγκαρχος, Βαρδαξόπουλος 5.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ιωάννης Γρηγοράκης): Ραπίτσος, Κομποθέκρας, Αλωπούδης 7, Μαυρομάτης, Γαλάνης, Τζώρτζης, Ασβεστάς 5, Σουρμελίδης, Πατσουλίνης 3, Γιαννόπουλος 4, Παϊπάης 2, Δημητριάδης, Ασλανίδης, Καλαμπόκης 3, Σιμόπουλος 1.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Γιακαλής. Δίλεπτα: 6-5. Αποβολές: 1-0 Πέναλτι: 1/3-0/1.