ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Παίδες

Η ομάδα Παίδων του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα ΕΣΧΑ από την Ασπίδα Αγίων Αναργύρων με 31-30 στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής του Α’ Ομίλου. Οι “κιτρινόμαυροι” μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα, ηττήθηκαν εκτός έδρας στις λεπτομέρειες, σε μία αναμέτρηση που κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Η “Ένωση” προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά με ευρύ σκορ (2-6, 3-8), ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Παπουτσάκη να βρίσκει συνεχόμενα τέρματα όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά προσπέρασαν με 13-11, φτάνοντας στο 17-13 του πρώτου μέρους. Η ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου, δεν το έβαλε κάτω και παίζοντας όμορφο χάντμπολ σε άμυνα και επίθεση, έφτασε να προηγείται με 24-26, 10′ πριν το φινάλε. Ωστόσο, η ομάδα των Αγίων Αναργύρων κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει τελικώς στη νίκη με 31-30

Επόμενος αγώνας για την ομάδα Παίδων, κόντρα στον Ολυμπιακό Κερατσινίου στο “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ (26-27/10).

Ασπίδα Αγίων Αναργύρων – ΑΕΚ 31-30
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-8, 13-11, 15-13, 17-13 (ημ.), 19-16, 21-20, 23-22, 24-26, 29-28, 31-30.
ΑΣΠΙΔΑ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Αντωνιάδης): Ταλιαδώρος 7, Κακαρελλάκης 1, Καρεντζόπουλος 4, Παπουτσάκης 8, Σπυρόπουλος 4, Κουμάσης, Σιδέρης 3, Παούρης, Μακράκης, Γαβράς 3, Kico 1.
ΑΕΚ (Μπαλωμένος): Βασιλακάκης, Παπαδάτος 2, Γιαννούλης 2, Έγκαρχος, Πολυζωγόπουλος 1, Πόντα, Τραχίλης, Πούλιας 5, Μανουσέλης 2, Ματσίρος 3, Χατζηπαυλής 6, Σακελλαρίου, Λιάκος, Σφακιωτάκης, Βασιλείου 9, Πολυχρόνης.