ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στο “Χολίδειο”, προκρίνεται στην έδρα της

Την ήττα με 4-2 από την Επίλεκτη Ακαδημία γνώρισε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ στα πλαίσια του 2ου προημιτελικού της Futsal Superleague. Η “Ένωση” δεν μπήκε δυναμικά στο παιχίδι και της στοίχισε ιδιαίτερα το 2ο γκολ που δέχθηκε στην εκπονή του πρώτου ημιχρόνου. Παρά τις ασταμάτητες προσπάθειες των “κιτρινόμαυρων” η κατάσταση δεν ανατράπηκε και η πρόκριση στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος θα κριθεί σε 3ο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην έδρα του “Δικεφάλου”, το κλειστό του Καματερού.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι πιέζοντας για ένα γρήγορο γκολ. Παρά τα αρκετά κόρνερ που κέρδισαν, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποια στημένη φάση. Η “Ένωση” προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα με την Επίλεκτη Ακαδημία να σκοράρει στο 11′ για το 1-0. Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του αγώνα, πίεσε, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις στις προσπάθειες των παικτών του Γιάννη Ζιάβα. Έτσι, στην εκπνοή του αγώνα με ένα δεύτερο γκολ έβαλαν (πολύ) δύσκολα στην ΑΕΚ που θα έπρεπε να ανατρέψει διαφορά δύο τερμάτων στο δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κιτρινόμαυροι” κυνήγησαν την γρήγορη μείωση του σκορ δίχως αποτέλεσμα με ένα τρίτο γκολ από πλευράς Ακαδημίας στο 25′ να δίνει τεράστιο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο έριξε στο παιχνίδι το τελευταίο της χαρτί, βγάζοντας τον τερματοφύλακα και με παίκτη παραπάνω στην επίθεση επιδίωξε τη μείωση του σκορ. Τελικώς, ο Ηλιάδης στο 27′ βρήκε δίχτυα για το 3-1. Η χαρά των “κιτρινόμαυρων”, ωστόσο, κράτησε για μόλις 4′, καθώς οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα και σε κενή εστία ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Αρτινός στο 33′ απάντησε για το 4-2, χωρίς να καταφέρει η ΑΕΚ ωστόσο κάτι παραπάνω.

Επίλεκτη Ακαδημία – ΑΕΚ 4-2