ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στο τάι μπρέικ

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Άρη στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Οι παίκτριες του Κώστα Αρσενιάδη ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με αποτέλεσμα να δυσκολεύει η είσοδος στην τετράδα, ενώ ακολουθούν μεγάλα ντέρμπι με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό μεταξύ άλλων.

Αξίζει να σημειωθεί δε, πως πριν τον αγώνα ο Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ και Διοικητικός Υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος Βόλεϊ, Λευτέρης Αρχόντης, και ο Δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας-Νέας Χαλκηδόνας βράβευσαν την Όλγα Βεργίδου για την ανάδειξή της σε MVP της 15ης αγωνιστικής της Volley League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με 8-3, με τον Άρη ωστόσο να μειώνει γρήγορα σε 10-8 για τον Άρη. Οι «κιτρινόμαυρες», όμως, ανεβάζοντας ρυθμό στην επίθεση πήραν εκ νέου διαφορά εφτά πόντων (18-11). Η ΑΕΚ με την Κοσμά έκανε το 20-15 ενώ με την Μπράουν το 21-16. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19.

To δεύτερο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προηγείται 4-0, με Μπράουν και Λίντσει, αλλά τον Άρη με ένα 6-0 σερί να περνάει μπροστά στο σκορ (6-4). Η «Ένωση» με το μπλοκ της Γκουντιμένκο πέρασε και πάλι μπροστά (7-6), με την Έβανς να «απαντάει» και να βάζει μπροστά τον Άρη (8-14). Η Καββαδία μείωσε σε 11-14, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε εκ νέου μεγάλη διαφορά (14-20). Ο Άρης πήρε το σετ, με την Δρακουλίδου να κάνει το 25-19.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι μέχρι το 7-7, με την Μπράουν να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Άρη, αλλά οι Θεσσαλονικείς να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Η Λίντσει έδωσε «αέρα» δύο πόντων στο «Δικέφαλο» (9-7), με την «Ένωση» να παίρνει και διαφορά πέντε πόντων (13-8). Ο Άρης ισοφάρισε σε 14-14, αλλά η Λίντσει έδωσε «πνοή» δύο πόντων ξανά (20-18). Η ΑΕΚ εν τέλει πήρε το σετ, με συναρπαστικό τρόπο και με 28-26.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης μπήκε καλύτερα (3-6) και κρατούσε διαφορά τριών πόντων (7-10, 9-12, 10-13). Ωστόσο, η ΑΕΚ κυρίως με την Μπράουν έφερε στα ίσα το παιχνίδι (13-13), με την Σουάν να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στον Άρη (16-18). Η ΑΕΚ είχε από κοντά τον Άρη, όμως έχασε το σετ με 25-23.

Στο τάι μπρέικ ο Άρης προηγήθηκε με 3-1, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 6-6 με την Μπράουν και στη συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ (8-6, 12-11). Ωστόσο, ο Άρης έφυγε τελικά νικητής παίρνοντας το τάι μπρέικ με 15-13.

ΑΕΚ – Άρης 3-2
: 25-19, 19-25, 28-26, 23-25, 13-15.
AEK (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (7/29 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. – 44% άριστες), Λίντσεϊ 15 (15/52 επ., 60% υπ.-47% άριστες), Βεργίδου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Τερέλ 20 (18/52 επ., 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ), Μπράουν 19 (16/24 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 62% υπ. – 50% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 50% υπ.-40% άριστες), Διώτη 1 ((0/3 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Τσοχατζή.
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Μυλωνά 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 24 (20/68 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3/3 επ.), Σουάν 13 (10/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 26% άριστες), Έβανς 23 (20/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 39% υπ. – 28% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου.