ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Και τώρα η Β’ Φάση!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ εκτός έδρας από τον Πανευθραϊκό για την 10η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Pre League, και ολοκλήρωσε και τυπικά τις υποχρεώσεις της στην Α’ Φάση. Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου, κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλο και πλέον κοιτάει τη Β’ Φάση, όπου όλες οι ομάδες ξεκινούν από μηδενική βάση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-5. Η «Ένωση» δεν μπορούσε να βγάλει δεύτερες μπάλες, με τον Πανερυθραϊκό να φτάνει στο +8 (16-8). Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 17-13, χάρη στο μπλοκ, όμως απώλεσαν τελικά το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-7, χάρη στο καλό σερβίς. Οι παίκτες του «Δικεφάλου» κράτησαν το υπέρ τους σκορ έως το 17-18, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση (20-18). Η ΑΕΚ κατάφερε με τρομερά ψυχικά αποθέματα να φέρει το σετ στα ίσια στο 24-24, σώζοντας σετ πόιντ, ενώ με άσσο πήρε κεφάλι στο σκορ (24-25). Ωστόσο, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας με σερί 3-0 έκανε το 27-25 και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, με καλύτερα επίπεδα στο μπλοκ και το σερβίς η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα (8-10). Σταδιακά η «Ένωση» έφτασε στο +3 (10-13), με την ομάδα της Νέας Ερυθραίας να αντιδρά και να ισοφαρίζει (18-18, 19-19, 21-21, 23-23). Τελικά η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με 24-23 και με μπλοκ άουτ του Παύλου μείωσε σε 2-1 σετ (23-25).

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι σε όλη τη διάρκεια. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με την ΑΕΚ μάλιστα να φτάνει στο 22-23. Όπως και στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 3-0 και κατέκτησαν το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1.

Πανερυθραϊκός – ΑΕΚ 3-1
: 25-17, 27-25, 23-25, 25-23.
ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Χατζηπέρρος): Κρέτσης, Μήττας, Τασάκος, Τσικάτος, Κολτσιάκης, Μαμαλης / Πλεμμένος (λ), Φώλιας (λ), Ζαρωτιάδης, Κωστόπουλος, Στόγιας.
ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Θεοδόσης, Πετσιάς, Ράμος, Παύλου, Πιέπερ, Καπίρης / Αχιλλεόπουλος (λ), Τσαρούχας, Καβαρινός.