ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Κάκιστη εμφάνιση, δίκαιη ήττα…

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη δυνατή εμφάνιση, η ΑΕΚ ηττήθηκε φυσιολογικά στην Ελβετία από την Καντέτεν Σαφχάουζεν με 30-26 στο «BBC-Arena» για την 5η αγωνιστική του Group D του EHF European League. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν είχε κανένα από τα γνωστά στοιχεία που την χαρακτηρίζουν. Ούτε πάθος, ούτε καθαρό μυαλό. Στην άμυνα έμπαζε, στην επίθεση έκανε πολλά λάθη και θα πρέπει να μην επαναλάβει άλλη τέτοια εμφάνιση, αν θέλει να προκριθεί από τον όμιλό της, στην επόμενη φάση του European League. Αυτοί που είχαν πάθος και διάρκεια, εκτός από τους γηπεδούχους, ήταν οι 50 οπαδοί της ΑΕΚ, που δεν άφησαν την ομάδα μόνη, ούτε στο Σαφχάουζεν.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Μυλωνάς με τον Τζηρά να διπλασιάζει τα τέρματα της ΑΕΚ. Μέχρι το 3-4 οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ωστόσο η ΑΕΚ εκεί πήρε μια διαφορά δύο τερμάτων χάρη στον Μπεριά (4-6). Αλλά από εκεί και έπειτα, «έσβησαν» τα πάντα για την ΑΕΚ. Ο Τζηράς έκανε το 6-7 και η Καντέτεν απάντησε με ένα σερί 7-0 (13-7). Το σερί «έσπασε» ο Μυλωνάς, αλλά η Καντέτεν μεγάλωσε εκ νέου τη διαφορά (15-8). Η ΑΕΚ επιθετικά δεν μπορούσε να βρει λύσεις και με συνεχόμενα λάθη έδωσε την ευκαιρία στον ελβετικό σύλλογο να ξεφύγει με 8 τέρματα στο ημίχρονο (18-10).

Το έργο της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν δύσκολο, με την ελβετική ομάδα μάλιστα να συνεχίζει από εκεί που έμεινε. Πέτυχε πρώτη γκολ στο δεύτερο μέρος, ενώ απέκτησε και διαφορά 10 τερμάτων (20-10). Ο Μπεριά και ο Μυλωνάς δις μείωσαν στα 7 γκολ (20-13), αλλά η «Ένωση» δεν μπόρεσε να κατεβάσει και περαιτέρω τη διαφορά μέχρι και το 20λεπτο όπου η διαφορά παρέμενε ίδια (23-16, 26-19). Η ΑΕΚ πέντε λεπτά πριν το τέλος έριξε τη διαφορά (27-22) με τους Μυλωνά, Αραμπατζή και Μόγια να σκοράρουν. Εν τέλει η διαφορά έπεσε στα 4 τέρματα, με την ΑΕΚ να ηττάται με 30-26.

Καντέτεν Σαφχάουζεν – ΑΕΚ 30-26
Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημίχρονο), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ουγκάλντε 4, Πλάθα, Δικαιούλιας, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής 2, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπεριά 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μόγια 6, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου, Κοτσιώνης.
Καντέτεν Σαφχάουζεν (Μαξ Μπονί): Ζέντερ 10, Μάρος 5, Κούτελ 4, Κανέγιας 7, Σμιντ 1, Γκερμπλ 2, Τόμινετς 1, Μάτζκεν, Σόπερ, Τζέρι, Λιέρ, Μάρκοβιτς, Σέλκτερ, Χέρμπουργκερ, Φιλίποβιτς, Μπιόσκα.
Διαιτητές: Μπούτζακ – Ζαράντνικ. Δίλεπτα: 6-4. Πέναλτι: 4/4 – 1/2.