ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΤΙΒΟΣ

Καλά πλασαρίσματα στο Διασυλλογικό

Στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών συμμετείχε η ομάδα στίβου της ΑΕΚ που βρέθηκε στον 6ο Όμιλο. Η “Ένωση” κατετάγη 7η συγκεντρώνοντας 154 βαθμούς, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία, καθώς την περασμένη αγωνιστική περίοδο είχε τερματίσει 8η με 150 βαθμούς.

Ο “Δικέφαλος” κατέβηκε με 12μελή αποστολή που αποτελούνταν από 7 Άνδρες και 5 Γυναίκες.

Ο Βασίλης Σιάκουλης που ήρθε τη φετινή σεζόν στην ομάδα μας, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφύρα με επίδοση 57.34 μ.

O Παναγιώτης Θανάσουλας αφού προκρίθηκε στον τελικό των 200 μ., κατετάγη 8ος ανάμεσα σε 71 αθλητές με επίδοση 22.94″.

Στο 200 μ. αγωνίστηκε και ο Χρήστος Τσόης και παρά το γεγονός ότι δεν είναι το αγώνισμά του, πλασαρίστηκε στην ικανοποιητική (δεδομένων των συνθηκών) 29η θέση με 24.13 μ. Ο Τσόης στάθηκε άτυχος, καθώς λόγω ενοχλήσεων στους κοιλιακούς δεν ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στο αγώνισμα του μήκους.

Ο Νίκος Καψής ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο μήκος με άλμα στα 7.24 μ., ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος στο ακόντιο με βολή στα 59.01 μ.

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον Αναστάση Πετρόπουλο, αθλητή AMEA του Συλλόγου μας, που με επίδοση 5.24 μ. κατέλαβε την 32η θέση ανάμεσα σε 36 αθλητές στο άλμα εις μήκος. Ο Πετρόπουλος που αποτελεί μέλος της παρολυμπιακής ομάδας, μάλιστα έκανε ατομικό ρεκόρ.

Ο Ιάσωνας Προδρομίδης στα 5000 μ., τερμάτισε 25ος ανάμεσα σε 33 αθλητές με χρόνο 18:14:93′.

Στις Γυναίκες, η πρωταθλήτρια του “Δικεφάλου”, Τίνα Κεφαλά, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 5000 μ. με χρόνο 17:57:19′. Στο ίδιο αγώνισμα, η Μαρία Τσιλιμίδου δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και κατεταγη 15η με χρόνο 21:16:02′.

Στα 200 μ. Γυναικών, η κορασίδα του Συλλόγου μας, Ελευθερία Νταβώνη αφού προκρίθηκε από τον προκριματικό στον μεγάλο τελικό, κατέλαβε την 4η θέση με εντυπωσιακή κούρσα που κατέληξε σε ατομικό ρεκόρ με 25:60″.

Η, επίσης κορασίδα, Κατερίνα Σαπουντζόγλου, στο τριπλούν κατετάγη 11η ανάμεσα σε 27 αθλήτριες με επίδοση 10.77 μ.

Τέλος, η κορασίδα Ξένια Λαμπρογιώργου έτρεξε στα 800 μ. όπου με χρόνο 2:37:09′ κατετάγη 17η σε σύνολο 22 αθλητριών.