ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΣΤΙΒΟΣ

Καλή εμφάνιση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!

Στο ΣΕΦ βρέθηκαν το Σαββατοκύριακο (09-10/02) που μας πέρασε οι αθλητές στίβου της ΑΕΚ για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου. Οι αθλητές μας παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο επιτυγχάνοντας αρκετές επιτυχίες.

Ο Μιχάλης Κιάφας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο έπταθλο πραγματοποιώντας προσωπικό ρεκόρ, με 5.089 βαθμούς. Ο σπουδαίος αθλητής της “Ένωσης” κατέκτησε την 1η θέση στα 60 μ. (6,98″) και στα 60 μ. με εμπόδια (8,14″), την 2η στη Σφαιροβολία (13,22 μ.), την 3η θέση στο άλμα εις μήκος (6,60 μ.), την 4η θέση στο άλμα επί κοντώ (400 μ.) και την 7η θέση σε άλμα εις ύψος (1,77 μ.) και 1000 μ. (3:03:25′).

Μετάλλιο είχαμε, όμως, και από τον Νικόλα Καψή στο αγώνιμα του άλματος εις μήκος. Ο Καψής αφού προκρίθηκε με άνεση στον τελικό με 7,25 μ., “πέταξε” στα 7,48 μ. ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Ο Αργύρης Κιάφας με τη σειρά του, κατέλαβε την 8η θέση στα 60 μ. με εμπόδια, τερματίζοντας με χρόνο 8,66″.

Ο Δημήτρης Κούτσικας, παρ’ ότι τραυματίας αγωνίστηκε για να δώσει βαθμούς στην ΑΕΚ και κατετάγη 8ος στο άλμα σε ύψος με 1,85 μ., ενώ δεν κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό παρά την πολύ καλή τους εφμάνιση οι Άγγελος Μασάλι-Βενέτης, Αντώνης Μαυρίδης και Παναγιώτης Θανασούλας στα 60 μ.

Μία σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η Νταβώνη Ελευθερία που με 25,70″ προκρίθηκε στον τελικό των 200 μ., “συντρίβοντας” το έως τότε προσωπικό της ρεκόρ με 26,80″. Εκεί, κατέλαβε την 4η θέση με 25.98″.

Η ΑΕΚ κατέλαβε συνολικά την 16η θέση στους Άνδρες και την 32η στις Γυναίκες.